https://rx.ua
11930
08:35 15.012021

Йосип Борто: «Наші субсидії допомагають добробуту жителів Закарпаття, а також служать інтересам України»

Політика 1887

Проти ТУКЗ-КМКС триває політичне «полювання на відьом». Голову організації та її благодійні фонди звинувачують у сепаратизмі. Тим часом на місцевих виборах у жовтні Товариство угорської культури Закарпаття досягло історичного успіху, але владі вдалося перешкодити угорській фракції знову стати частиною коаліції в обласній раді. Йосипа Борто, заступника голови ТУКЗ-КМКС, депутата обласної ради, у перші дні 2021-го, який обіцяє стати для закарпатських угорців ще важчим роком, ніж минулий, ми розпитали про деталі ситуації та результати роботи попередньої обласної ради.

– На минулорічних місцевих виборах у жовтні ТУКЗ-КМКС досягло історичного успіху. Як ви оцінюєте ситуацію, що виникла після виборів?

 – На місцевих виборах 25 жовтня минулого року ми продемонстрували ще кращі результати, ніж у 2015-му, які тоді називали історичним успіхом. За список «КМКС» Партії угорців України до обласної ради проголосувало понад 39 тисяч виборців, що становить 11,5% проти 9,5%, отриманих у 2015 році. Цей результат вразив і нас. Адже хоча 12% населення Закарпаття назвали себе угорцями під час останнього перепису населення, багато хто з нашої громади відтоді вже виїхав за кордон, погіршувала шанси й епідемія, тому не лише ми, а й усі закарпатські політики були здивовані цим справді історичним успіхом. Тим паче, що перед виборами наші опоненти говорили про нас зневажливо, вважали, що ми навіть не потрапимо до обласної ради, оскільки опитування прогнозували для нас результат лише 3,5%.

– На жаль, у нинішній політичній ситуації цей успіх на виборах не міг бути конвертований на владні посади, на відміну від 2015 року…

– Цього разу 8 із 10 партій, які брали участь у виборах, потрапили до Закарпатської обласної ради. Ось чому переговори про створення коаліції затягнулися й через різні інтереси почали ставати несерйозними. У суботу, 28 листопада, наш голова Василь Брензович зібрав керівництво ТУКЗ-КМКС та 8 наших депутатів, які пройшли  до обласної ради. Тоді ми прийняли рішення тимчасово призупинити участь у переговорах про коаліцію, а згодом, коли стане зрозуміло, хто з ким хоче сформувати більшість, сісти за стіл переговорів. У неділю голова проінформував наших партнерів по переговорах про це рішення. У понеділок, 30 листопада, він уже ніяк не міг піти на переговори про створення коаліції, бо вранці, коли вийшов за ворота свого будинку, на нього вже чекали співробітники спецслужб. Відомо, які події розгорнулися після цього. Служба безпеки України (СБУ) провела обшук у його будинку, батьківському домі в селі Запсонь, в офісах Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС) та двох фондів, якими керує Василь Брензович, – «Закарпатського центру економічного розвитку Еган Еде» в Ужгороді та «За Закарпатський угорський інститут» у Берегові. На п’яти об’єктах працювала велика кількість представників органу спеціального призначення, які  провели ретельну роботу. Хоча, наскільки мені відомо, жодних доказів не було знайдено, проти голови нашої організації порушили кримінальну справу на серйозній основі. Його звинуватили в сепаратизмі й хочуть довести, що він працює всупереч інтересам України на чолі ТУКЗ-КМКС та згаданих фондів і прагне зруйнувати її територіальну цілісність. Це очевидна нісенітниця. Два з половиною роки тому проти Благодійного фонду «Закарпатський центр економічного розвитку Еган Еде» вже було порушено кримінальне провадження за звинуваченням у сепаратизмі. Тоді провели обшуки та вилучили документи, але доказів цих звинувачень досі не знайдено. Жодних об’єктивних доказів, що підтверджують висунуті обвинувачення, і не може бути, оскільки це політичні звинувачення. З іншого боку, це дуже серйозні політичні звинувачення, за які, згідно з українським законодавством, передбачено позбавлення волі на строк від 12 до 15 років та повну конфіскацію майна. Шість партій з тих, які пройшли до обласної ради, одразу засудили акцію, ініційовану проти ТУКЗ-КМКС з політичних мотивів, кілька з них засудили обшуки ще до офіційної заяви ТУКЗ-КМКС. «Слуга народу» акцію не засудила, але дистанціювалася від подій. Я говорю про серію антиугорських виступів, оскільки ще перед обшуками ЗМІ створили всеукраїнський скандал у зв’язку з виконанням гімну в с. Сюрте, невідомий у масці біля Берегова записав відеозвернення з погрозами, маю на увазі листи з погрозами, які надійшли на адресу угорських організацій, з’явилася інформація про отруєння водопостачальної мережі Берегова, про яке досі невідомо, була то правда чи ні, але факт, що правоохоронні органи відкрили провадження в цій справі. У світлі всього цього можна констатувати, що проти угорців Закарпаття розпочався непрямий напад.

– Зрештою була сформована більшість в обласній раді, до якої «КМКС» Партія угорців України не ввійшла, і 8 її депутатів навіть не брали участі в установчому засіданні.

– Ми були присутні на урочистій частині першого засідання ради, але, коли перейшли до питання обрання керівництва обласної ради, на знак протесту вирішили не брати в цьому участі, висловивши солідарність з нашим головою. Під час цієї частини засідання ради я коротко про це повідомив, і ми вийшли із зали. Після 5-годинного засідання, яке відбулося після цього, було обрано голову обласної ради та двох його заступників.

Коаліційну більшість сформовано із чотирьох партій: «Слуга народу», «Батьківщина», «Європейська солідарність» та «Рідне Закарпаття». Ми разом із трьома іншими політичними силами були змушені піти в опозицію. Не з радістю, але ми приймаємо цю роль. Відтоді я підкреслив у кількох заявах, що ми готуємося до конструктивної ролі в опозиції, будемо підтримувати всі ініціативи, які приносять користь Закарпаттю та людям, котрі тут мешкають, зокрема угорцям. Як активна опозиція будемо порушувати питання, що, на нашу думку, є важливими і входять до компетенції обласної ради.

– Українська преса звинувачувала «КМКС» у тому, що представники партії не з’явилися на важливе засідання обласної ради, де голосували за бюджет Закарпаття на наступний рік.

– Шестеро моїх колег-депутатів повідомили перед засіданням, що не зможуть узяти участь у голосуванні з питань бюджету з різних, але прийнятних причин. Того дня ми з Ілдикою Орос були в будівлі ради і ще до голосування знали, що й без нас голосів для ухвалення бюджету вистачить. Саме тоді ми отримали інформацію, що на засідання ради Вилоцької ОТГ збирається прийти багато людей і є побоювання, що там можуть трапитися жорсткі інциденти. Я повідомив керівництву обласної ради, чому ми не маємо змоги бути присутніми на засіданні. Разом з Ілдикою Орос ми дали інтерв’ю журналістам, в якому намагалися заспокоїти людей. Потім я одразу поїхав у Вилок, де взяв участь у 4-годинному засіданні. На щастя, зменшити напругу вдалося. Саме тому нас не було, коли голосували за бюджет. На жаль, порівняно з кризовим бюджетом цього року, бюджет області на наступний рік довелося додатково обрізати. Тож мушу зазначити, що у фінансовому плані на бюджетну сферу очікує не багато хорошого у 2021-му.

– Протягом останніх п’яти років фракція «КМКС» в обласній раді створювала баланс, завдяки чому ми отримали важливі посади в обласному керівництві й домоглися прийняття низки  рішень, сприятливих для угорської громади. Тепер доведеться тимчасово відмовитися від цієї переваги?

– Ми завершили успішний цикл в обласній раді. Протягом перших чотирьох років політична ситуація була дуже сприятливою – без нас не мала більшості жодна зі сторін. Тож якщо ми щось дуже просили в наших партнерів по коаліції, більшість обласної ради зазвичай ухвалювала необхідне рішення. Навіть наші політичні звернення щодо законів про освіту та мову, які обмежують права меншин, неодноразово були прийняті Закарпатською обласною радою, такого прикладу ніде в Україні не було. Крім того, солідарність з нами виявили й представники опозиції, багато депутатів поза коаліцією також проголосували за звернення. Тому в Києві в сепаратизмі звинувачували вже не лише нас, угорців, але й Закарпатську обласну раду та все Закарпаття.

Заспокоює те, що антиугорські провокації не знайшли підтримки в краї, у всіх випадках вони вчинялися людьми з-за меж нашої області.

Ми змогли делегувати заступників директорів департаментів освіти, культури та охорони здоров’я облдержадміністрації. Керівником управління національностей та релігій став наш представник, що також було дуже важливо. Торік, після президентських та парламентських виборів, напруженість між українськими політичними силами на Закарпатті, яка характеризувала попередні чотири роки, зникла. Тоді в обласній раді вже не було опозиції, наша роль зменшилася, але можу сказати, що й надалі приймалися рішення, сприятливі для ТУКЗ-КМКС.

За останні п’ять років наша фракція в облраді, окрім захисту інтересів угорської громади, мала такі пріоритети: ремонт доріг, екологічні питання (захист від паводків, захист лісів, заборона на видобуток важких металів), розвиток туризму та покращення умов перетину кордону, зокрема відкриття нових пунктів пропуску.

Тепер уперше, наскільки мені відомо, представництво угорців у Закарпатській обласній раді змушене бути в опозиції. Побачимо, які можливості це нам дасть.

– Що з пріоритетних питань фракції вдалося реалізувати?

– Щось вдалося, щось – ні, є кілька незавершених проєктів.

На Закарпатті настільки багато поганих доріг, що запропонована нами програма, яку ми підтримали, повинна тривати протягом багатьох років, аби ситуація в цьому плані стала прийнятною. Утім вважаю програму будівництва доріг в області успішною. За останні три роки було відремонтовано більше ділянок автошляхів, ніж за останні 30 загалом. Ми були серед ініціаторів зміни парадигми, суть якої полягала в тому, щоб витрачати 90% тих невеликих грошей, які були в наявності, на ямковий ремонт.

Тепер ми змінили пропорції: 90% коштів, призначених для цієї мети, ідуть на капітальний ремонт і лише 10% – на ямковий. Кожен, хто їздить Закарпаттям, може побачити, скільки доріг оновилося. Зокрема завдяки лобіюванню фракції КМКС за п’ять років вдалося відремонтувати автошляхи загального користування в районах, населених угорцями, на загальну суму понад 200 мільйонів гривень. Тільки у 2020-му на цих територіях було оновлено десять доріг загального користування на 78 мільйонів гривень.

Ми намагалися багато чого зробити, щоб покращити умови перетину кордонів, але тут я можу повідомити про незначні досягнення. Питання державного кордону явно не є компетенцією області, за це відповідає уряд у Києві. Потрібно розширити існуючі пункти пропуску та відкрити нові. А також розвантажити КПП біля Чопа, створивши ще один ПП для вантажного руху. Пункт перетину кордону поблизу с. Велика Паладь, який уже практично добудований, також потрібно відкрити. Ми зробили все можливе для реалізації цих проєктів розвитку, але повинні продовжувати боротьбу, оскільки це в інтересах не лише Закарпаття, але й України в цілому. Якщо країна хоче бути членом Європейського Союзу, недостатньо підписати тисячу документів, ми повинні бути пов’язані з європейськими державами, а для цього потрібні сумісні кордони.

Ми успішно боролися за те, щоб не допустити відновлення видобутку важких металів у Мужієві, хоча в цьому випадку зіткнулися з дуже серйозними групами інтересів. Стосовно соляних шахт Солотвина намагалися зробити все можливе, щоб запобігти техногенній катастрофі, а також спробували оцінити можливість використання запасів солі в довгостроковій перспективі за допомогою наукових методів.

Маємо спільний з Угорщиною проєкт із захисту від граду, що убезпечить тих, хто працює в сільському господарстві, та інших. У багатьох випадках ТУКЗ-КМКС виступало зв’язком між  Угорщиною й Закарпаттям. Завдяки нашій організації надходила підтримка для фермерів, підприємців, медичних закладів, державних установ, що збагатило як нашу область, так і Україну загалом. Товариство угорської культури Закарпаття (КМКС) у рамках благодійної акції зібрало три мільйони гривень, тож ми допомогли лікарням у боротьбі з епідемією.

Хоча в Україні нас намагаються представити ворогами, ми продовжуватимемо розпочату роботу, поки зможемо, і сподіваємося, для цього будемо й надалі одержувати фінансову та моральну підтримку від угорського уряду. Водночас намагаємося дати зрозуміти керівництву України, що програми, які зараз атакують, не спрямовані на відокремлення краю. Наші субсидії допомагають добробуту жителів Закарпаття, а також служать інтересам України.

Жолт Бадо/Badó Zsolt/Kárpátalja hetilap

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Головне