https://rx.ua
12472
21:03 28.062021

Чергове засідання правління Товариства угорської культури Закарпаття провели на Берегівщині

Політика 11135

У неділю, 27 червня, у селі Яноші, що на Берегівщині, відбулося засідання правління Товариства угорської культури Закарпаття (ГО «ТУКЗ – КМКС»). Традиційно на порядок денний винесли чимало актуальних для роботи організації питань. Серед них були й звіти благодійних фондів та роботи фракції «КМКС» у Закарпатській обласній раді. Головували на заході Йосип Борто та Гейза Гулачі – перші заступники голови ГО «ТУКЗ – КМКС», депутати облради.

Першим, через онлайн-зв’язок, до присутніх звернувся голова ГО «ТУКЗ – КМКС» Василь Брензович та зазначив, що незабаром Україна відзначатиме 30-ту річницю Незалежності, що, безумовно, є значимою датою в історії молодої держави. Крім цього, Василь Брензович нагадав і про те, що на зорі незалежності тогочасне керівництво держави було абсолютно лояльним до представників національних меншин і в дусі європейських традицій законодавчо гарантувало усім представникам недержавотворчої нації широкі конституційні права.

«Жаль, що з часом це змінилося. Це засвідчують і законопроєкти, що протягом останніх років приймаються у Верховній Раді України. Вже неодноразово проводилися перемовини з цього приводу, проте позитивних зрушень поки не бачимо. Якщо у 2023-му все-таки Закон «Про освіту» набуде чинності, то це призведе до деградації угорськомовної освіти. Ми й надалі відкриті до співпраці у політичному полі, якщо це приведе до покращення становища угорців краю та Закарпаття загалом», – наголосив голова ГО «ТУКЗ – КМКС».

Пізніше Йосип Борто відзвітував про роботу фракції «КМКС» – Партія угорців України» у Закарпатській обласній раді. Після жовтневих виборів члени партії отримали 8 мандатів, проте коаліцію створили без них. Відповідно, «КМКС» опинилося в опозиції – робота там велася складно.

«Загальна працездатність ради знизилася. Це можна було яскраво побачити на одній із сесій, де з 11 питань порядку денного не було прийнято жодних рішень. На Закарпатті є чимало проблемних питань, які потрібно активно вирішувати, тож бездіяльність не пройшла непомітно. Ми, зі свого боку, зацікавлені у стабільності та плідній роботі. Саме тому не стало дивним, що в облраді утворилася нова більшість, а комісії переформатували. Крім того, ми постійно робимо спроби законними методами і в юридичній площині завершити всі необгрунтовані провадження проти угорських громадських організацій та діячів», – додав пан Йосип.

У свою чергу Гейза Гулачі розповів про стан справ благодійного фонду «КМКС». Організація керує чималою кількістю проєктів, фінансованих угорським урядом, та займається виплатою допомоги вчителям, медикам, забезпечує оплату харчування школярів. Із початку року фонд уже отримав понад 7 тисяч заявок на одержання допомоги. Разом з тим, цьогоріч підняли рівень фінансової допомоги для студентів. Понад 1700 заявок було подано на допомогу у підключенні до інтернет-мережі.

Директорка благодійного фонду «Еган Еде» Маріанна Беркі зазначила, що через пандемію коронавірусної інфекції рішення по деяких проєктах ще не відбулося. Проте висловила сподівання, що вже до кінця року хоча б частина проєктів отримає фінансування. Пані Маріанна розповіла й про новий проєкт фонду – своєрідну інвентаризаційну карту земель ОТГ. За її допомогою мешканці будуть знати, де є земля, вільна вона чи ні, з кадастровим номером чи без. Також закарпатці можуть звернутися до фонду за допомогою та юридичним супроводом у виділенні земельних наділів, які офіційно може отримати кожен українець.

Товариство угорської культури Закарпаття звернулося з проханнями до угорського уряду допомогти у кампанії вакцинації від COVID-19. Оскар Балог, голова фракції «КМКС» у Чопській ОТГ, зазначив, що в Угорщині вакциновано вже понад 56% населення. Нещодавно угорці Закарпаття теж отримали можливість безкоштовно вакцинуватися на території Угорщини. Для цього необхідно мати посвідчення закордонного угорця, зареєструватися через онлайн-систему та обрати місце вакцинації. Завдяки реєстрації вам надається можливість перебувати на території Угорщини протягом 24 годин без обов’язкового карантину.

А вже з 1 липня всі закарпатці матимуть можливість отримати вакцину в пересувному медичному пункті, який розмістять біля КПП. Тобто людина зможе отримати вакцину і одразу повернутися назад. Після вакцинації видається англомовний сертифікат, який визнається в Україні.

Андрея Бочкор, депутатка Європарламенту, теж звернулася до присутніх через онлайн-зв’язок та, в першу чергу, закликала не нехтувати щепленнями й захистити себе і власну родину. Пані Андрея також зазначила, що питання, які стосуються України та угорців Закарпаття, тримати на порядку денному Європейського парламенту стає непросто. Проте вона й надалі веде активну боротьбу задля дотримання законних прав національних меншин.

Як підсумок засідання, було прийнято заяву правління Товариства угорської культури Закарпаття та погоджено план заходів на наступні кілька місяців.

Вікторія КОПИНЕЦЬ

Відео – Дмитро МИСЬ

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Головне