16809
13:26 30.042025

Левенте Мадяр та Ольга Стефанішина обговорили ситуацію закарпатської угорської меншини

Політика 325

Заступник міністра зовнішньої економіки та закордонних справ Угорщини вбачає нову динаміку та духовність в угорсько-українських відносинах, і, за його словами, це дає основу для того, що українська сторона запропонує прийнятне вирішення питання угорської меншини Закарпаття в найближчий період. Про це Левенте Мадяр розповів у вівторок після переговорів з віцепрем’єр-міністром України з питань європейської інтеграції Ольгою Стефанішиною у Будапешті: «Я бачу надію, що ми досягнемо угоди в найближчому майбутньому, яка може докорінно змінити позицію Угорщини щодо євроатлантичної інтеграції України».

Він нагадав, що із середини 2010-х років угорсько-українські відносини обтяжені питанням правового статусу угорської меншини на Закарпатті та невизначеністю, створеною окремими українськими законами.

Він додав, що досі не знайдено жодного рішення, яке б повністю врегулювало умови, за яких угорська меншина на Закарпатті може використовувати свою рідну мову в освіті, в різних сферах громадського життя чи в адміністративних питаннях.

«Сьогодні ми домовилися, що дві експертні делегації продовжать свою роботу в прискореному темпі в середині травня», – зазначив заступник міністра.

Ольга Стефанішина, яка також очолює Міністерство юстиції України, наголосила, що Україна серйозно ставиться до кожного зобов’язання, яке просуває країну до євроатлантичної інтеграції.

«Це включає захист прав меншин та сприяння добросусідським відносинам. Те, що Угорщина надає нам у двосторонніх відносинах, дуже важливе для нас, зокрема тимчасовий захист тих, хто втік туди від війни», – додала вона.

За словами віцепрем’єрки, залишаються невирішеними численні освітні та інші питання нацменшини, але вже розроблений план вирішення всіх 11 пунктів, окреслених угорською стороною.

«Ми чесно та відверто виконуємо свої зобов’язання, і бачимо, що Будапешт також підтримує справжній діалог. Процес європейської інтеграції значною мірою сприяв зміні нашої політики щодо національних меншин в Україні, водночас ми вжили заходів для укріплення української державної мови. Ми створили необхідну інституційну систему для реалізації міжнаціонального діалогу, а також розробляємо нормативні акти для забезпечення доступу до середньої та вищої освіти мовами меншин», – повідомила Стефанішина.

На запитання журналістів віцепрем’єрка поінформувала, що українсько-угорські консультації продовжаться в Ужгороді 12 травня, й українська сторона надасть свої пропозиції щодо переліку з 11 пунктів угорської сторони того ж дня.

Левенте Мадяр, відповідаючи на запитання, повідомив, що уряд Угорщини має моральний та юридичний обов’язок вжити заходів проти обмежень, запроваджених в Україні після 2015 року щодо закарпатської угорської меншини.

«За останні роки ми досягли певних результатів, але все ще не можемо стверджувати, що сьогодні угорці в Україні можуть використовувати свою рідну мову з повною безпекою та свободою у всіх сферах, як раніше. Поточні переговори показали, що ми можемо досягти стану, за якого Україна повністю забезпечить ці права. Не може бути в інтересах України, щоби майже стотисячна угорська меншина не почувалася як вдома на її території», – сказав заступник міністра.

На питання щодо кампанії угорського уряду, він зазначив, що віцепрем’єрка України висловилася щодо неї.

«Заходи уряду визначатимуться тим, чи підтримає населення Угорщини вступ України до Європейського Союзу в ході консультації. Підхід Угорщини до зовнішньої політики щодо України є багатогранним і не спрощується визначенням «так» чи «ні». Можливі сприятливі зміни у статусі закарпатської угорської меншини не змінять того факту, що ЄС та Угорщина нестимуть на собі економічний тягар через процес вступу, розрахований до 2030 року, який зараз неможливо здійснити, оскільки це докорінно перепише внутрішні відносини союзу», – заявив Левенте Мадяр.

Угорська сторона зазначила, що Угорщина надає допомогу різними способами «Україні, яка вже понад три роки веде боротьбу не на життя, а на смерть», і за останні роки досягнуто значного прогресу в багатьох сферах. Наприклад, що два тижні тому відкрився новий пункт пропуску, Будапешт і Київ пов’язує пряме залізничне сполучення, і незабаром у транспортну систему увійдуть нові закарпатські маршрути.

«Угорщина підтримує стражденний народ України, незалежно від поточної якості політичних відносин», – повідомив заступник міністра.

Він також зазначив, що в Угорщині українські діти навчаються українською в двох школах, а за кілька місяців у Київській області відкриють відбудовану школу. Крім того, в Угорщині надають допомогу пораненим українським військовим, реалізовується розширена стипендіальна програма для українців, понад 13 тисяч українських дітей, які постраждали від війни, отримали можливість відпочити в Угорщині. «Показово також, що сьогодні Угорщина є найбільшим постачальником електроенергії в Україну», – повідомив Левенте Мадяр.

origo.hu

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Головне