1248
21:46 5.072016

Корупціонери, бійтеся! В Україні серйозно активізувалося НАБУ

Політика 2337

Чи то до приїзду держсекретаря США Джона Керрі, а може, з інших причин в Україні останнім часом уперше за період свого існування серйозно активізувалося НАБУ.

fac4226c8425e00bc29aa826df20d182

Ця абревіатура минулого тижня пройшла тисячами заголовків українських і закордонних ЗМІ та не на жарт налякала багатьох нечистих на руку чиновників.

Затримали головного санлікаря України

30 червня прес-служба Національної поліції повідомила, що працівники Департаменту захисту економіки (ДЗЕ) викрили факт розкрадання бюджетних коштів працівниками Санітарної служби та її територіальних підрозділів. Правоохоронці встановили, що високопосадовці служби спільно з директором департаменту розробили злочинну схему розкрадання та привласнення бюджетних коштів, до якої причетні й керівники обласних санітарних лабораторій. Працівникам служби безпідставно нараховували та виплачували премії. Частину отриманих грошей очільники обласних підрозділів передавали вказаним посадовцям СЕС. За попередньою інформацією, сума привласнених коштів сягає 400 тисяч гривень. За цим фактом Національне антикорупційне бюро відкрило кримінальне провадження за ч. 4 ст. 191 КК України (Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем). Очільник МВС Арсен Аваков на своїй сторінці у Facebook повідомив, що головний санітарний лікар країни Святослав Протас та начальник департаменту Санітарної служби Олександр Чепурний затримані при переведенні в готівку й отриманні першого траншу викрадених коштів. За його словами, по всій країні було проведено обшуки та допити 19 головних санітарних лікарів областей, частина з яких також будуть затримані. Спільна операція проводилася й розроблялася Національною поліцією та НАБУ. «Відмінний приклад спільних координованих дій!» – розповів глава МВС. Аваков додав, що Протас був затриманий у власному кабінеті як організатор розкрадань. «Він діяв цинічно – попередньо змовившись про те, як і за якими правилами будуть викрадатися й відмиватися бюджетні гроші… і всі погодилися, окрім одного», – підкреслив міністр внутрішніх справ. Він також зазначив, що оперативники НАБУ та Нац­поліції за час спостереження задокументували 11 фактів вимагання й отримання Протасом від підлеглих хабарів. «Ось таке кодло… Будемо випалювати гниль!» – наголосив міністр.

До речі, у місцевих ЗМІ наробили галасу обшуки Закарпатської обласної санепідемстанції, які проводилися співробітниками НАБУ. Приміщення установи перекрили, журналістів не впускали, інформації про будь-які результати обшуків в Ужгороді поки немає.

Водночас НАБУ вже повідомило про підозру головному санітарному лікарю країни Святославу Протасу в учиненні злочину, передбаченого ч. 4 ст. 368 Кримінального кодексу (Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою), а також начальнику департаменту ДСЕС Олександру Чепурному. За словами директора бюро Артема Ситника, корупційна схема в Держсанепідслужбі на сьогодні цілком ліквідована. «Сподіваюся, що цей випадок стане уроком для інших чиновників – спрацює превентивна функція», – сказав він. Уже 2 липня Солом’янський суд Києва обрав запобіжний захід колишньому головному санітарному лікарю України Святославу Протасу у вигляді сплати понад 413 тисяч гривень застави.

12 друзів нардепа Онищенка

29 червня при спробі перетину українсько-російського кордону на території Сумської області було затримано 11-го підозрюваного у справі про розкрадання газу українського видобутку – керівника ТОВ «Надра Геоцентр» Сергія Свіченка. А в п’ятницю, 1 липня, детективи НАБУ затримали 12-ту фігурантку кримінальної схеми, основним завданням якої у складі злочинної організації було ведення бухгалтерії та подання податкової звітності від імені фіктивних підприємств, пише УНІАН.

Головним підозрюваним у цій справі є народний депутат Олександр Онищенко. Ще 15 червня НАБУ передало до Генпрокуратури подання для підготовки матеріалів про зняття з нього депутатської недоторканності, затримання та арешт. Онищенка підозрюють у створенні злочинної організації з метою заволодіти коштами, отриманими від реалізації природного газу, видобутого операторами спільної діяльності товариств за договорами про спільну діяльність з ПАТ «Укргазвидобування». За попередніми даними, за допомогою викритої газової схеми державі було завдано збитків у розмірі 3 млрд грн. Затриманим раніше 10 підозрюваним у причетності до цієї схеми було обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком на 60 днів. Сумарний розмір застави становить понад 1 млрд грн.

Подробиці організації схеми розкрадання українського газу та основні моменти досудового розслідування детективів НАБУ показали в детальній інфографіці. Окрім того, бюро розсекретило документи, з яких зрозуміло, що телефони соратників народного депутата Онищенка прослуховувалися. «Ураховуючи такі факти, а також достатні докази, переконаний, Верховна Рада України має прийняти рішення й підтримати подання Спеціалізованої антикорупційної прокуратури в повному обсязі», – зазначив під час брифінгу директор НАБУ Артем Ситник. «Статті, які інкримінуються Онищенку, передбачають покарання від 7 до 12 років ув’язнення», – сказав він.

5 липня Верховна Рада підтримала подання генпрокурора Юрія Луценка про притягнення до кримінальної відповідальності, затримання і арешт Олександра Онищенка. Втім, нардепа в Україні вже немає. ЗМІ повідомляють, що той у Росії. А сам він написав у Facebook, що бачить явну загрозу своєму життю, а тому не повернеться в Україну бо готується до Олімпіади, на тренуваннях в Австрії.

Узялися за прокурора АТО

29 червня о 6.40 детективи НАБУ провели обшук у квартирі прокурора сил АТО Костянтина Кулика, після завершення якого йому було повідомлено про підозру в учиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 368-2 КК України (Незаконне збагачення). «Однак у присутності понятих та інших учасників процесуальної дії К.Кулик відмовився отримати письмове повідомлення про підозру, після чого зачинився у власному помешканні», – повідомили в НАБУ. Водночас зазначається, що відповідно до вимог КПК України, Кулик вважається особою, якій повідомлено про підозру в учиненні кримінального правопорушення, оскільки цей факт зафіксовано на відеозаписі в присутності двох понятих. Щоправда, депутат від БПП Валерій Карпунцов написав у своєму Facebook, що жодних доказів проти прокурора не знайшли. А сам підозрюваний у коментарі «112 каналу» спростував усі звинувачення.

Реальна боротьба з корупцією чи піар?

На цьому фоні 29 червня НАБУ ще й підписало меморандум про співпрацю з ФБР. Згідно з документом, спецслужби спільно працюватимуть над розкриттям злочинів, пов’язаних з міжнародним відмиванням грошей, поверненням активів і хабарництвом та корупцією високопоставлених українських чиновників, повідомляє прес-служба Посольства США в Україні.

Тепер політологи та експерти ламають голови, чи то антикорупційне бюро дійсно запрацювало й ми бачимо перші серйозні результати, чи все-таки це чергова піар-кампанія української влади, метою якої є маніпуляція суспільною думкою та показуха перед західними партнерами. А може, активізація НАБУ пов’язана зі стартом судової реформи? Думки висловлюються різні, але побачимо, що буде далі… Сьогодні НАБУ тільки починає завойовувати довіру українців, але якщо реальних результатів не буде, може легко її втратити.

У зв’язку з цим насторожує недавній коментар директора бюро Артема Ситника, котрий, схоже, наперед виправдовується за ймовірні провали в судах. В інтерв’ю одному з українських телеканалів він зазначив, що боротися з корупцією надалі без антикорупційного суду буде досить важко. За словами Ситника, ще кілька місяців тому він мав сподівання на те, що Україна зможе обійтися без спеціалізованого суду. Проте зараз, коли перші провадження НАБУ розглядаються в суді, його думка змінилася.

Руслан ФАТУЛА

 

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Новини
Закарпатців попереджають про зміну погодних умов по території Закарпатської області
17:00
541 клієнт звернувся за консультаціями до офісів «Зроблено в Україні» на Закарпатті з початку року
16:31
У Жорнаві горіла господарська споруда
16:03
Закарпатська реформатська церква вшанувала пам’ять колишнього єпископа Лайоша Ґулачі
15:37
На Хустщині горів житловий будинок
15:22
Всеукраїнські змагання зі спортивного орієнтування зібрали в Ужгороді понад 600 учасників
15:00
На Рахівщині горіла літня кухня
14:40
Невдовзі відбудеться фінальний етап чемпіонату Закарпаття з волейболу серед чоловічих та жіночих команд
14:26
На Закарпатті упродовж доби заблокували дві схеми переправлення військовозобов’язаних через кордон України: затримано трьох фігурантів
14:03
Гравчині ужгородських «Карпат» отримали виклики до національної збірної України з гандболу
13:50
Всі новини