12962
20:42 15.112021

На засіданні Закарпатської облради Петров склав повноваження, але депутати так і не обрали нового голову

Політика 17004

У понеділок, 15 листопада, в Ужгороді відбулося засідання позачергової сесії Закарпатської обласної ради.

Нагадаємо: воно було скликане через затяжну політичну кризу, яка виникла в облраді, починаючи із 28 жовтня. Ключовим у порядку денному стало питання про дострокове припинення повноважень голови Закарпатської обласної ради Олексія Петрова.

На засіданні цього разу були присутні представники всіх фракцій. Зареєструвався 61 депутат із 64 загального складу. У президії перебували голова ради Олексій Петров та його заступник  Василь Іванчо.

Засідання, як завжди, розпочали хвилиною мовчання, вшановуючи загиблих на війні героїв, а також привітаннями іменників. Однак далі, замість традиційної процедури оголошення депутатських запитів, на пропозицію із залу депутати вирішили проголосувати першим у порядку денному за головне питання, а саме про дострокове припинення повноважень голови облради.

Та перед самим його розглядом Олексій Петров узяв слово і звернувся до присутніх у сесійній залі. У кінці своєї запальної промови він заявив, що сам складає із себе повноваження голови. Окрім того, він назвав ситуацію, яка склалася, політичною кризою, перерахував свої, на його думку, здобутки й заслуги перед громадою краю, визнав себе «недосвідченим політиком», а також заявив, що одна з політичних сил більшості фактично поставила йому ультиматум і погрожувала утворити нову більшість у разі відмови… Назвавши ці дії «політичним тероризмом», Олексій Петров заявив, що «з терористами переговорів не веде», а відтак сталося те, що сталося.   

Після цього депутати 43 голосами підтримали рішення про дострокове припинення повноважень голови Закарпатської обласної ради.

А далі градус напруги почав наростати дедалі більше. Спочатку із залу пролунала пропозиція про обрання нового голови облради. Але представники одразу трьох фракцій заявили, що не підтримають таке рішення, оскільки треба провести всі необхідні консультації між політичними силами, а вже потім обирати керівництво обласної ради. Зокрема про це заявили Олександр Ледида від фракції «За майбутнє», Йосип Борто від КМКС та Петро Добромільський від «Слуги народу».

Попри це представники фракцій «Рідне Закарпаття» та «Команда Андрія Балоги» вперто наполягали, що нового голову Закарпатської обласної ради треба обрати саме сьогодні.

На цьому тлі раптом пролунала ще одна пропозиція – проголосувати за відсторонення на час нинішнього засідання головуючого в сесійній залі заступника голови облради Василя Іванча. У процесі депутати оголошували перерву і вже після неї прийняли це рішення 34 голосами.

Проте тут треба зауважити, що Василь Іванчо залишився в президії один, оскільки голова ради перед тим склав повноваження, а першого заступника голови досі не було обрано. Відтак одразу постало питання про головуючого на засіданні… Тут і почалися гострі суперечки. І хоча головуючим урешті обрали Ярослава Шукаля з «Рідного Закарпаття», одразу пролунала думка, що це порушення регламенту, адже в президії фактично не залишилося нікого. Така ситуація, можливо, і стала причиною подальших затяжних дискусій між депутатами, оголошення ще двох перерв для консультацій між фракціями та наростання хаосу в сесійній залі. Перебивання одне одного й перепалки між депутатами цього дня були звичайним явищем. Дісталося від народних обранців і представникам апарату обласної ради, котрі то зарано вимкнули поіменне голосування, то «не дорахували голосу», і навіть буцімто «передали якусь флешку стороннім людям». За цей час сумнівно обраний головуючий Ярослав Шукаль устиг виставити на голосування ряд звернень, а також внести на розгляд депутатів кандидатуру Володимира Чубірка з «Рідного Закарпаття» на посаду голови Закарпатської обласної ради. Усі ці рішення деякі депутати одразу оголосили сумнівними.

Більше жодної кандидатури виставлено не було, і, здається, депутати почали готуватися до таємного голосування. Однак хаос у сесійні залі затягнувся і почав наростав дедалі більше. Стало очевидно, що в напружених переговорах між фракціями згоди геть немає. Чергова перерва, як і раніше, нічого не дала, і врешті депутат Андрій Шекета зачитав заяву представників трьох фракцій «КМКС – Партії угорців України», «Європейської солідарності» й «Батьківщини», у котрій пропонувалося перенести засідання обласної ради на середу, 17 листопада.

Очільник однієї з цих фракцій, КМКС, Йосип Борто розповів «Карпатському об’єктиву»: «Ми просили перенести засідання або зробити перерву для того, щоб провести переговори. Спочатку має бути коаліція. Аби її створити, потрібно провести консультації між фракціями, домовитися про створення нової більшості. І якщо вона буде створена, тоді ця коаліція має запропонувати кандидатів на всі керівні посади, яких буде підтримувати під час голосування… Коаліція бере на себе відповідальність за всі рішення. Ми не можемо обрати голову, який підбиратиме собі команду. Спочатку має бути команда, яка від себе вже висуне керівників… Адже це не адміністрація, де є чітка вертикаль, а орган місцевого самоврядування. Ми підпорядковані тільки людям – виборцям. Ми тут маємо домовлятися!»

Майже одночасно з цим у сесійній залі з’явилися поліцейські, повідомили про «замінування будівлі» й попросили покинути приміщення. Далі почалась евакуація людей на вулицю.

До слова, низка ЗМІ повідомили, що голосування за нового голову Закарпатської обласної ради нібито було зірвано саме через «замінування». Однак це не зовсім відповідає дійсності. Очевидно, що тривалі переговори між фракціями зайшли в глухий кут ще перед цим повідомленням. Заяву про перенесення засідання вже зачитували, коли в сесійній залі з’явилися правоохоронці. Для деяких депутатів це навіть стало справжньою несподіванкою.

Руслан ФАТУЛА

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах