13990
14:57 8.112022

Відбулося засідання правління ТУКЗ-КМКС

Політика 75242

5 листопада на базі готелю «Гелікон» у селі Яноші відбулося засідання правління Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС) за участю 85 його членів. Деякі з них, зокрема голова організації Василь Брензович і депутатка Європарламенту Андрея Бочкор, долучилися до зібрання онлайн. На зустрічі обговорили поточну політичну ситуацію, відзвітували про роботу організації, визначили графік проведення зборів на 2023-й, а також представили та затвердили план проведення заходів.

«Озираючись назад, можна сказати, що минулі 30 років були успішними для закарпатських угорців: громада збереглася, наша кількість значно не зменшилася, ми створили нові заклади, інститут, театр, ліцеї, телеканал, газети, показали свою працездатність, відродили інтелігенцію, реалізували успішну програму економічного розвитку, інфраструктура закарпатських угорців значно оновилася», – наголосив Василь Брензович і подякував уряду Угорщини за непохитну підтримку закарпатських угорців. Відтак попросив, щоб допомога місцевій угорській громаді не зменшувалася й наступного року, щоб продовжували діяти перевірені програми, які підтвердили свою ефективність, наприклад Програма економічного розвитку Закарпаття ім. Еде Егана.

Останні три десятиліття України не можна назвати історією успіху, констатував голова ТУКЗ-КМКС. Однак, за його словами, незважаючи на економічну стагнацію, катастрофічне зниження кількості населення та рівня його життя, деградацію закладів освіти, соціальної сфери та охорони здоров’я, тут можна було жити, бо був мир… до 24 лютого 2022 року, коли росія розпочала повномасштабну війну проти України. Правління стоячи вшанувало пам’ять жертв війни хвилиною мовчання.

За словами Василя Брензовича, незважаючи на те, що закарпатські угорці є лояльними громадянами України, антиугорські висловлювання поширюються як у ЗМІ, так і в суспільстві, продовжується паплюження угорців, і все це посилюється воєнною напругою. У зв’язку з варварським демонтажем з бастіону Мукачівського замку пам’ятника турулу, котрий «символізує долю закарпатських угорців за останні сто років», він нагадав, що ТУКЗ-КМКС звернулося з цього приводу до прокуратури.

«Наші заклади функціонують і надалі, кількість тих, хто записався в угорські школи, суттєво не зменшилась, як і кількість тих, хто навчається в інституті та в закладах професійної освіти. Працюють наші очільники органів місцевого самоврядування, наші депутати, наші ЗМІ, незважаючи на складну ситуацію. Ми маємо бути вдячні тим людям, які якісно виконують свою роботу навіть у цих умовах», – зазначив під час свого виступу голова ТУКЗ-КМКС. «Але треба жити, і ми маємо максимально представляти інтереси закарпатських угорців. Однак найбільше нам зараз потрібен мир. Єдина зброя закарпатських угорців – надія. Ми знаємо, що надія вмирає останньою, сподіваймося!» – додав він, наголосивши на важливості віри в краще і мирне майбутнє.

Заступник голови Товариства угорської культури Закарпаття, депутат обласної ради Йосип Борто поінформував про роботу фракції «КМКС» ПУУ в обласній раді. У своїй промові він наголосив на зразковій позиції, яка характеризує діяльність обласної ради після початку війни. Адже фракції, за винятком однієї політичної сили, яка намагається дестабілізувати ситуацію на Закарпатті, зійшлися на думці, що під час війни «не політизують, немає більшості та опозиції, немає партій, бо є одна партія – Україна».

Йосип Борто узагальнив і пояснив ключові проблеми, які стосуються області, зокрема питання щодо переселенців, використання бюджету, реформи лісової галузі, а також наголосив на важливості поставок гуманітарної допомоги, отриманої з-за кордону, насамперед з Угорщини.

Заступник голови ТУКЗ-КМКС, очільник Благодійного фонду «КМКС» Ґейза Ґулачі підсумував роботу Фонду, ознайомивши зі станом справ угорських грантових проєктів. За його словами, цього року БФ «КМКС» у рамках різноманітних грантових проєктів прийняв 31 тисячу заявок. Ґейза Ґулачі також нагадав, що ТУКЗ-КМКС та Благодійний фонд «КМКС» ініціювали збір коштів для допомоги жителям нашого краю, які через війну опинились у ще складнішій ситуації, ніж раніше, борються з важкою хворобою чи є інвалідами. З цією метою був заснований Фонд «Верецке» (Verecke Alapítvány), до якого небайдужі мешканці Угорщини та угорці, що живуть за кордоном, можуть вносити свої пожертви. У зв’язку з цим звернулися за підтримкою й до Угорщини і наразі очікують на відповідь.

«Я дуже рада бачити, що навіть у цей важкий воєнний час Товариство угорської культури Закарпаття, закарпатська угорська громада стійкі, видно, що громада живе і хоче жити», – зазначила під час свого виступу депутатка Європарламенту закарпатського походження від «Фідес» Андрея Бочкор. Вона повідомила, що зараз увага Брюсселя зосереджена на Україні, війні й тому, як упоратися зі складною ситуацією. Поки більшість європейських політиків намагаються знайти вихід з неї за допомогою додаткових поставок зброї в Україну та санкціями проти росії, про мир говорять дуже мало, підкреслила Андрея Бочкор. «Ми докладаємо максимум зусиль, на кожному форумі наголошуємо, що встановлення миру та стабільності має першочергове значення, і, звичайно, зосереджуємо всю нашу увагу на тому, щоб допомогти вам, тим, хто залишився вдома», – зазначила депутатка.

Після цього Ґейза Ґулачі ознайомив присутніх із планом проведення загальних зборів осередків організації на 2023 рік. Члени правління затвердили цей документ. Загальні збори обласної організації ТУКЗ-КМКС призначили на 22 квітня, відповідно до поточної ситуації та правил.

Відтак секретар з питань культури традиційно поінформував про план заходів Товариства угорської культури Закарпаття на наступний рік. Зокрема зупинився на проведенні меморіального дійства до 200-річчя з дня народження Шандора Петефі в Бодалові на Берегівщині. Цей план присутні також затвердили.

У заключному слові Василь Брензович подякував усім, хто виконує свою роботу в ці надзвичайно складні часи. «Нинішнім заходом Товариство угорської культури Закарпаття довело, що живе й успішно функціонує. У важкій ситуації завжди важливим є терпіння. Ми, представники Товариства угорської культури Закарпаття та закарпатські угорці, маємо пережити цей період. Будемо сподіватися, що скоро настане мир!» – наголосив очільник організації.

(CsA/Kárpátalja hetilap)

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Новини
На Закарпатті прикордонники ліквідували «повітряний коридор», яким здійснювалася тютюнова контрабанда
13:39
Дива не сталося: «Минай» покинув українську Прем’єр-лігу
12:35
У селі Руська Мокра Тячівського району внаслідок аварії загинула 13-річна дівчина-пішохід.
18:13
Офіс “Зроблено в Україні” відкрито в Ужгороді
17:27
На Закарпатті зарибнювали водойми
17:20
Довелось повернувся додому пішки. На кордоні в Українця вилучили автомобіль. Відео
17:08
Поліцейські Берегівщини повідомили про підозру у службовій недбалості експосадовцю міськради, який допустив масштабне забруднення земель громади
16:11
Житлова субсидія на неопалювальний сезон: кому призначають автоматично, а кому – за особистим зверненням
14:52
Зубопротезування для військових та ветеранів: як працює новий пілотний проєкт від НСЗУ на Закарпатті
14:36
На Закарпатті затримали переправника з «клієнтом»
13:22
Всі новини