14328
08:45 20.012023

Володимир Чубірко: «Робимо все для того, щоб наше сміття не текло річкою до Угорщини…»

Політика 9782

Про це голова облради заявив під час візиту делегації Угорщини в рамках реалізації заходів програми транскордонного співробітництва «Угорщина – Словаччина – Румунія – Україна» (HUSKROUA) Європейського інструменту сусідства.

Основна тема візиту – фінальне обговорення з керівництвом облради та Закарпатської ОВА реалізації проєкту програми з будівництва сміттєсортувального заводу у селі Яноші, що на Берегівщині.

Арон Сокач, Директор Спільного Технічного Секретаріату Програми транскордонного співробітництва «Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна» Європейського інструменту сусідства 2014-2020 у рамках зустрічі з керівництвом області зауважив:

«Приблизно 4 роки ми займаємося проектом «ZeroWaste: Нуль відходів: теорія для всіх, практика для кожного у транскордонному регіоні». За цей час боку всіх його учасників зроблено чимало. Як результат — 21 грудня ми року ми підписали Грантову угоду по по цьому проєкту. Наразі передбачено 5 млн євро грантових коштів та 2,3 млн євро коштів Угорщини. Процес затримало здорожчання засобів для реалізації проєкту, тому було прийнято рішення про фінансову підтримку Угорщини. Фінансування отримає Європейське об’єднання територіального співробітництва (ЄОТС) ТИСА, засновником якого, у тому числі, є і Закарпатська облрада.

Ми хочемо, щоб процес використання коштів був максимально прозорим із залученням до нього фахівців та дотриманням відповідних правил проекту.

Наступний етап програми HUSKROUA вже оголошено і він передбачає фінансові джерела у сумі близько 64 млн євро. Закарпаття у партнерстві з іншими областями може долучатися до цієї програми».

Арон Сокач також висловив сподівання щодо створення комунальної структури для управління заводом аби показати її, як зразкову грантодавцям. Це, на його думку, має стати прецедентом, який би дозволив працювати над подальшими схожими проектами і не лише на Закарпатті. Відтак — подякував за співпрацю облраді і обласній військовій адміністрації. До слова, у проєкті вже передбачено створення такого КП.

Голова Закарпатської обласної ради, котрий з самого початку займався реалізацією згаданого проєкту, повідомив, що з часу підписання Грантової угоди, спільно з ОВА проведено дві великі спільні наради з керівництвом та відповідними підрозділами військової адміністрації, Берегівської територіальної громади та виконавцями.

Домовлено, що до кінця лютого Берегівська ТГ зобов’язувався зробити 1000 м дороги до місця реалізації проєкту. Також управлінню капітального будівництва ОВА дано доручення забезпечити реконструкцію підвідних доріг. Згідно з домовленостями, до середини лютого Берегівська ТГ має прийняти рішення про суперфіцію земельної ділянки, на якій реалізовується проєкт (право користування чужою земельною ділянкою для забудови). Також силами громади села Яноші буде збудовано бомбосховище.

У свою чергу, обґрунтовуючи актуальність побудови згаданого заводу, голова Закарпатської ОВА поінформував гостей, що у області перебуває близько 300-400 тис. ВПО. У наш край перевезено близько 400 підприємств з інших областей України, які могли б знаходити партнерів в Угорщині і налагоджувати співпрацю. Він також висловив сподівання що проєкт дозволить збалансувати екологічну ситуацію і висловив сподівання щодо його реалізації до кінця 2023 року.

Відтак сторони відвідали місце реалізації проєкту у селі Яноші Берегівського району й оглянули його будівлю. Голова облради презентував присутнім Схему заводу та розповів про циклічність його роботи. Також розповів про запланований ремонт та будівництво нової дороги, що додасть зручності у під’їзді до заводу та руху транспорту.

Голова облради також наголосив на тому, що важливість такого заводу ще й у тому, що він стане хорошим прикладом для інших громад краю, які часто не сприймають ідею будівництва сміттєсортувальних чи сміттєпереробних заводів на свої території. Крім того, через нові реалії у зв’язку із російською агресією, заплановано побудувати бомбосховище на території заводу. На думку Володимира Чубірка, найкраще місце для планування наступного заводу такого ж типу — це територія на межі Тячівського і Рахівського районів. Саме звідси у Тису потрапляє найбільша кількість твердих побутових відходів.

У продовження теми він же зауважив: «Це буде перший завод такого типу. Хоча ми маємо концепцію, згідно з якою плануємо побудувати 4 схожі заводи для максимального вирішення екологічної проблеми. Тож ми хочемо і вже робимо все для того, щоб наше сміття не текло річкою до Угорщини і щоб наші сусіди та туристи з інших країн приїжджали у чисте Закарпаття».

«Є багато шансів, щоб цей проєкт до кінця року був проваджений, але часу зволікати немає, тому усі учасники процесу мають чітко і вчасно виконувати свої роботи. Якщо проєкт стане успішним, то його можна буде мультиплікувати і в інших районах області. Особливо це актуально у гірській місцевості, де проживає менше населення, але відстані між населеними пунктами більші. Але тут потрібно добре подумати, можливо додати ще якісь технічні ланки, як наприклад, пункти збору чи пресування ТПВ, щоб можна за одним разом вивозити більше відходів», — зауважив перший заступник голови облради Андрій Шекета.

Присутній на місці реалізації проєкту Берегівський міський голова Золтан Бабяк запевнив, що громада зробить усе можливе аби завод запрацював.

Тобто якщо усе вдасться, то ми зможемо говорити із грантодавцями про продовження цього процесу в інших районах області

У зустрічі також узяли участь із угорської сторони: начальник управління транскордонних оперативних програм Міністерства зовнішньої економіки і закордонних справ Угорщини (Керівний орган Програми ЄІС «Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020») Ніколетта Горват, тимчасовий повірений Генерального консульства Угорщини у м. Ужгород Ласло Відо, аташе з економічних питань Генерального консульства Угорщини у м. Ужгород Александра Чізмадіа, Голова Загальних зборів комітату Саболч-Сатмар-Берег Угорщини, голова ЄОТС ТИСА Оскар Шестак, Директор ЄОТС ТИСА Андреа Саобне Цап, керівник секретаріату Державного секретаря з питань енергетики та кліматичної політики Міністерства енергетики Угорщини, директор ТОВ Некомерційне Агентство територіального розвитку та управління навколишнім середовищем комітату Саболч-Сатмар-Берег Ус Іллеш, економічний менеджер ТОВ Некомерційне Агентство територіального розвитку та управління навколишнім середовищем комітату Саболч-Сатмар-Берег Сакал-Кіш Чілла, проєктний менеджер ТОВ Некомерційне Агентство територіального розвитку та управління навколишнім середовищем комітату Саболч-Сатмар-Берег Пош Аніта та програмний менеджер Програми транскордонного співробітництва «Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна» Європейського інструменту сусідства 2014-2020 Тетяна Клименко. З боку української сторони — заступники голови ОВА Мирослав Білецький, Ігор Шинкарюк та Василь Іванчо, в.о. начальника управління єврорегіональної співпраці Закарпатської ОДА/ОВА Дмитро Мірошніков, начальник управління міжнародних та регіональних зв’язків виконавчого апарату обласної ради Василь Маковський, Заступник директора ЄОТС ТИСА Юдіта Євчак та голова Берегівської райради Карло Резеш.

Про це інформує пресслужба Закарпатської обласної ради.

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах