Сійярто: ми попросили відтермінувати імплементацію закону про національні меншини України
Уряд Угорщини звернувся за допомогою до Верховного комісара Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) у справах національних меншин щодо відтермінування імплементації нового закону України, згідно з яким школи нацменшин у країні з вересня практично припиняють існування, заявив міністр зовнішньої економіки та закордонних справ Угорщини Петер Сійярто у вівторок у Гаазі.
Після зустрічі з Верховним комісаром ОБСЄ Кайратом Абдрахмановим Сійярто наголосив, що на початку війни в Україні уряд вирішив не порушувати питання про позбавлення прав закарпатських угорців під час збройного конфлікту й дотримувався свого рішення, доки це було можливо, але нещодавно схвалений суперечливий закон ще більше погіршив становище угорської національної меншини.
«У зв’язку з ухваленням у грудні згаданого закону з 1 вересня цього року в Україні практично припиняють існування школи національних меншин. Це однозначно неприйнятно», – наголосив міністр.
Наразі в Україні є 99 угорськомовних шкіл, які з 1 вересня, згідно з новим законом, стануть україномовними. Крім того, не буде можливості складати випускні та вступні іспити мовами нацменшин, отримувати професійне навчання, нагадав він.
Міністр також додав, що після 4-го класу початкової школи кількість предметів, які викладаються угорською, слід скоротити до 20%, а право вибору мови навчання заберуть і у вишів.
«Усе це відбувається в країні, яка хоче бути членом Європейського Союзу, тоді як у ЄС національні спільноти захищає серйозне законодавство», – наголосив Сійярто.
«Європейський Союз теж має виступити»
«Поки ми в Угорщині реалізовуємо найбільшу в історії країни гуманітарну акцію, поки ми приймаємо українських дітей-біженців у 1300 дитсадків та шкіл, майже сотні угорськомовних шкіл на Закарпатті заборонять функціонувати як навчальним закладам нацменшини», – повідомив міністр.
«Це явно неприйнятно, це ганьба. Це той випадок, проти якого повинні виступити міжнародні організації та Європейський Союз», – заявив він.
У зв’язку з цим він привітав той факт, що Верховний комісар ОБСЄ завжди з розумінням підходив до згаданого питання і завжди був готовий розглядати його фактично, а не під впливом політичних очікувань чи ідеологій.
«Він сам теж чітко дав зрозуміти, що це явно неприйнятна ситуація, яка суперечить міжнародному праву, тому я попросив його допомогти у відтермінуванні імплементації цього закону в Україні», – повідомив Сійярто.
Уряд Угорщини продовжує захищати закордонних угорців
Міністр підкреслив, що уряд продовжує захищати закордонних угорців, багато з яких воюють в Україні і багато з яких уже загинули на фронті.
«Звісно, ми надаємо їм усебічну підтримку й будемо виступати в усіх міжнародних організаціях, щоб Україна не перешкоджала роботі шкіл угорської меншини з 1 вересня», – повідомив міністр.
Він також зазначив: «Починаючи з 2014-го, практично з року в рік в Україні приймалися закони, які поступово позбавляли прав угорську меншину та унеможливлювали використання рідної мови в освіті, засобах масової інформації, культурі, управлінні».
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися