Вікторія Ференц: сподіваємося, що 2025 рік принесе довгоочікуваний мир
Політика 303
Завдяки урядовим партіям Угорщини Вікторія Ференц представляє Закарпаття в Європарламенті, обраному 16 липня 2024 року. Ми запитали депутатку про її досвід за останні пів року та розвиток ситуації в Брюсселі, зокрема щодо питань, які стосуються України та Закарпаття.
– Новий Європарламент розпочав роботу пів року тому. З точки зору Угорщини та Закарпаття, які найважливіші події цього періоду?
– Пів року тому на червневих виборах мільйони громадян висловили бажання змінити європейську політику. Депутати, обрані від чехів, австрійців, угорців, іспанців, французів, італійців та голландців, створили нову фракцію під назвою «Патріоти за Європу», що прагне бути голосом змін у ЄС. Фракція, до якої входять і депутати Європарламенту від Фідес-ХДНП, на момент свого заснування стала третьою за чисельністю в Європейському парламенті. Це гарний результат з точки зору Угорщини та Закарпаття, оскільки за нами та нашими проблемами стоїть велика політична спільнота, що допомагає краще представляти наші інтереси. Разом з колегами-депутатами на всіх можливих форумах ми виступаємо проти нелегальної міграції, за захист зовнішніх кордонів, але передусім за якнайшвидший мир та повернення закарпатським угорцям їхніх раніше набутих в Україні прав.
Слід зазначити, що початок парламентського циклу дуже складний. Протягом кількох перших місяців відбуваються установчі засідання профільних комітетів і депутатських об’єднань та парламентські слухання представників Єврокомісії. Приміром, у листопаді 2024 року я взяла участь у більш ніж десятьох слуханнях, кожне з яких тривало понад три години. Зокрема як угорська членкиня Комітету з питань охорони навколишнього середовища, громадського здоров’я та безпеки харчових продуктів стежила за слуханням щодо обрання на посаду комісара Олівера Варгеї. На жаль, тут нам доводиться констатувати, що кандидатуру цього, безумовно, найбільш підготовленого та компетентного політика, делегованого Угорщиною, було відхилено. Євродепутати створили патову ситуацію й таким чином завадили йому зайняти посаду комісара. Зрештою рішення було ухвалене на основі закулісних політичних угод.
Ще однією важливою подією стало те, що Угорщина вчергове головувала в Раді ЄС. Таке відбувається лише кожні 13 років, тому це справді значний період, коли угорський прем’єр і міністри представляють пріоритети головування та програми в Європейському парламенті. Після закінчення піврічного періоду можна констатувати, що головування Угорщини було відмінним. Серед успіхів, з точки зору трансильванської угорської громади, хотілося б відзначити те, що з 1 січня 2025 року Румунія стала повноправним членом Шенгенської зони, що сприятиме підтримці зв’язків з материнською країною.
– Фракція «Патріоти за Європу» з самого початку не змогла отримати належні посади в комітетах, адже європейські мейнстрімні партії намагалися прокласти навколо неї своєрідний санітарний кордон. Чи покращилася хоч якимось чином ситуація на сьогодні?
– Депутатська група «Патріоти за Європу», яка є третьою за чисельністю фракцією в Європарламенті в поточному циклі, фокусується на консервативних, християнських цінностях, припиненні нелегальної міграції та важливості сім’ї. Ліволіберальна більшість Європейського парламенту, виступаючи проти цих цінностей, нехтуючи демократичними принципами та правилами Європарламенту, перешкоджає роботі нашої фракції з початку циклу, і, на жаль, ця ситуація не покращилася й до нині. Спершу в нас відібрали можливість обіймати посади голови чи його заступника, а згодом і звітувати з різних питань профільних комітетів.
Звісно, ми не змирилися. Крім опротестування несправедливості законними засобами, у подальшому будемо виступати гучною та активною опозицією лівій коаліції, яка підтримує війни, міграцію та ще більшу бюрократію. Санітарний кордон, або ж cordon sanitaire, використовується для боротьби з хворобами. Але ми не хворі, ми здорові, наша політика характеризується рішеннями, прийнятими на основі здорового глузду. Тому ми не дозволимо їм ізолювати нас і тим самим змусити замовкнути мільйони громадян, які висловили довіру нашим партіям.
– Чи вплинули результати виборів у США на Європарламент?
– Вплив президентських виборів у Сполучених Штатах на розвиток нинішнього світового порядку безсумнівний. На моє переконання, завдяки перемозі Дональда Трампа незабаром відбудуться позитивні зміни стосовно завершення війни в Україні, і бажання багатьох людей щодо мирного та справедливого врегулювання російсько-української війни можуть здійснитися.
Якщо подивитися на західноєвропейську політику, то в міру наближення дати інавгурації нового президента США дедалі більше лідерів країн говорять про можливість досягнення миру, дедалі частіше йдеться про припинення вогню. Прем’єр-міністр Угорщини був єдиним політиком ЄС, який із самого початку підтримував негайне припинення вогню і займав позицію на користь мирних переговорів. Він був єдиним, хто зробив кроки для миру, і, на жаль, став об’єктом підлих нападів. Раніше щось подібне спостерігалося й щодо нелегальної міграції, а на сьогодні ця тема також набула величезних обертів, дедалі більше людей помічають раціональність угорської позиції та долучаються до неї. Сподіваюся, дедалі більше депутатів у Європарламенті почнуть усвідомлювати, що нинішня стратегія не принесла відповідних результатів: війна триває надто довго, надто багато людей втратили життя або були змушені покинути свої домівки. Якщо одна стратегія не приносить успіхів, слід вивчати інші альтернативи, зокрема шляхи дипломатії, можливості припинення вогню та мирних переговорів.
– Які у вас враження від роботи в комітетах?
– Ми з моєю командою пережили напружені, але продуктивні місяці. Я тісно співпрацюю із закарпатськими угорцями, найактивніше діючи в їхніх інтересах. За останні пів року мені вдалося двічі відвідати Закарпаття, зустрітися з керівництвом області та з представниками угорських організацій. Ці поїздки завжди наповнюють мене, адже я з перших уст отримую інформацію про реальну ситуацію та потреби громади. Крім того, беру активну участь у роботі комітетів із захисту навколишнього середовища, закордонних справ, прав жінок та рівних можливостей, відвідую засідання й виступаю під час дебатів. Працюючи в комітетах, найважливіше представляти інтереси угорців і шукати точки дотику із Закарпаттям, закарпатською угорською громадою, коли вирішуються питання європейських норм та правил, які стосуються поводження з відходами, права на чисту питну воду, кращого психологічного здоров’я людей, безпеки жінок на вулиці чи в громадських місцях, політичного середовища, вільного від залякування, або права нацменшин у країнах, які очікують на вступ.
– Які будуть найважливіші пріоритети для депутатської групи «Фідес-ХДНП» у новому році?
– Вважаю, що вся Європа могла би заспокоїтися й зосередитися на власній конкурентоспроможності та зростанні, якби на європейському континенті нарешті відновився мир. Але перш за все це надзвичайно важливо для того, щоб закінчилися людські страждання, щоб війна більше не забирала життя й нікому не доводилося жити в страху. У Європі це стосується також Угорщини та Закарпаття. Тому для депутатської групи «Фідес-ХДНП» якнайшвидший мир залишається одним із найважливіших пріоритетів на 2025 рік. Насамперед це запобігання ескалації війни, а також надзвичайно важливе питання з точки зору економічного зростання. Крім того, на першому місці залишається захист сімей, християнських цінностей, наших кордонів і національного суверенітету Угорщини.
На полі Європейського Союзу пріоритетними питаннями й надалі є захист прав національних меншин та дотримання критеріїв вступу до ЄС. Адже я можу бути депутатом Європарламенту завдяки загальнонаціональному списку «Фідес-ХДНП». Відстоювання прав закарпатських угорців вважаю своєю почесною справою і вдячна Угорщині за те, що вона створила для нашої громади можливість бути представленою в серці Європи. Це дало мені змогу, наприклад, особисто звернутися до віцепрем’єр-міністерки України з пропозицією внести зміни до Закону України «Про освіту» й отримати обнадійливу відповідь. Сподіваюся, це не порожні слова, і київське керівництво зробить реальні кроки для дотримання прав нацменшин, для їхнього повного відновлення.
– Населення Закарпаття понад усе чекає на мир та припинення вогню. Якими ви бачите шанси на це з Брюсселя?
– Ситуація в Україні трагічна. Я глибоко співчуваю українцям, закарпатським угорцям через втрати, яких їм доводиться зазнавати внаслідок війни, що триває вже майже три роки. Люди втомлені, економіка в руїнах, зима знову принесла відключення електроенергії, багато сімей переживають цей важкий період у темряві та навіть у холодних домівках. І хоча до свят ситуація з енергопостачанням дещо покращилася, це тимчасово. Надалі вона може стати ще гіршою. Адже бої тривають, стають дедалі запеклішими. Закарпаття теж частіше потрапляє під авіаудари. Продовжується призов на військову службу, загинуло багато військових і мирних жителів, серед яких чимало дітей. Мільйони громадян покинули країну, сім’ї розпалися. Чим довше тягнеться війна, тим більші втрати. Біль і травми, які відчувають люди, залишають у суспільстві незагойні рани, що впливатимуть на цілі покоління. Однак я маю надію, що новий рік принесе довгоочікуваний мир і після цього ми будемо говорити про відбудову України, відновлення демократичної держави, яка очікує вступу до ЄС, де поважаються права закарпатської угорської громади.
Сподіваємося, що у 2025-му війна завершиться, адже після майже трьох років нарешті можна сказати, що голос миру стає дедалі сильнішим, голос Угорщини має відлуння.