528
21:44 4.052016

До Європи без віз – не раніше кінця літа

Політика 2179

Безвізовий режим України з державами Євросоюзу, про який стільки говорили політики й дипломати та який давно чекають багато українців, здається, уже не за горами. Однак, схоже, не в цей туристичний сезон.

Viza1

20 квітня Єврокомісія ухвалила законодавчу ініціативу надати Україні безвізовий режим і передала відповідні пропозиції Європарламенту й Раді ЄС. Ця пропозиція є наслідком позитивної оцінки, наданої Єврокомісією в грудні минулого року, і підтверджує, що Україна виконала всі критерії Плану дій щодо візової лібералізації. «Ми виконуємо наші зобов’язання запропонувати безвізові поїздки в ЄС українським громадянам з біометричними паспортами», – заявив єврокомісар з питань міграції та внутрішніх справ Дімітріс Аврамопулос. «Я сподіваюся, що безвізові поїздки для українських громадян у Євросоюз дуже скоро будуть реальністю», – наголосив він. Але останнє слово належить двом іншим інституціям ЄС – Європарламенту та Раді Міністрів ЄС.

Європарламенту треба ще три місяці

На думку багатьох експертів у Європарламенті, який традиційно активно виступає за зближення ЄС та України, навряд чи можуть виникнути якісь труднощі. Адже для ухвалення позитивного рішення в ЄП потрібна проста більшість голосів. Однак нещодавно стало відомо, що для завершення всіх необхідних процедур Європейського парламенту треба щонайменше три місяці. Про це заявив голова делегації ЄП у Комітеті асоціації Україна – ЄС Андрій Пленкович, пише УНІАН. «Ми докладемо всіх зусиль, щоб зробити це за мінімальний час і з максимальною ефективністю… Але мінімальний час для Європарламенту – це три місяці», – констатував він. Водночас Андрій Пленкович наголосив, що розгляд пропозиції Єврокомісії надати Україні безвізовий режим «буде в Європарламенті одним із ключових питань».

Однак є ще Рада Міністрів ЄС. І тут усе може виявитися трохи складніше. До неї входять міністри внутрішніх справ держав – членів Євросоюзу. Тому справедливою є думка, що вони, імовірно, керуватимуться насамперед логікою внутрішньої безпеки, а не інтересами зовнішньої політики. Тож цілком можливо, міністерства країн з євроскептичними чи антимігрантськими урядами матимуть певні застереження.

З іншого боку, для ухвалення рішення потрібно лише 55% голосів, що репрезентують 65% населення ЄС. Окрім того, перед підготовкою законодавчої пропозиції Єврокомісія активно консультується з країнами ЄС. Її моніторингу і в дуже рідкісних випадках законодавча пропозиція цілковито відхиляється.

Коли будуть ухвалювати рішення в Раді Міністрів ЄС, наразі невідомо. Враховуючи те, що Європарламент розглядатиме згадане питання не раніше ніж за три місяці, можливо, це відбудеться й до цього часу. Якщо остаточно приймуть позитивне рішення від двох інституцій, оновлений Регламент Євросоюзу буде опубліковано в Офіційному віснику ЄС. Однак рішення набуде чинності тільки на 20-й день після публікації. Отже, їздити до Європи без віз українці зможуть не раніше кінця літа, і це лише за найоптимістичнішими прогнозами на сьогодні.

Безвізовий режим не дає дозволу на роботу

Закарпатцям, які звикли їздити на заробітки до Європи або мають намір це зробити, дуже важливо запам’ятати, що безвізовий режим не дає дозволу на роботу в країнах Євросоюзу. Те саме стосується й навчання. Для отримання таких дозволів, як і сьогодні, потрібні будуть національні візи чи посвідки на проживання з наданням такого права. Тільки вступ до Шенгенської зони та Євросоюзу через певний час дає громадянам будь-якої країни ЄС однакові права на роботу. Безвізовий режим цих питань не стосується. Так само всередині Шенгенської зони українцям, на відміну від громадян країн ЄС, потрібно буде показувати паспорт, який, однак, може бути без візи.

90 днів з біометричним паспортом

Перебувати на території Шенгенської угоди без віз можна буде лише протягом 90 днів з кожних 180. Якщо цей термін перевищити, потрібна буде довгострокова віза або дозвіл на проживання. Перевіряти кількість проведених днів будуть за штампом у паспорті про перетин кордону.

Окрім того, слід пам’ятати, що подорожувати без віз зможуть тільки власники біометричних українських паспортів. Про це чітко сказано в законодавчій пропозиції Єврокомісії. Запровадження цих паспортів було однією з умов надання безвізового режиму. Тим, хто не має такого документа, потрібна буде віза.

До яких країн можна буде їздити без візи? 

Подорожувати без віз можна буде всіма країнами, які є частиною Шенгенської угоди. Це 22 із 28-ми країн Європейського Союзу, а також Румунія, Болгарія, Хорватія, котрі ще не є учасницями Шенгенської зони, але мають зобов’язання виконувати Шенгенське законодавство. Натомість візи залишаються для поїздок у Велику Британію та Ірландію. Для країн, які не є членами ЄС, але є частинами Шенгенської угоди (Швейцарія, Норвегія, Ісландія та Ліхтенштейн), нинішня законодавча пропозиція Єврокомісії також чинна, бо має статус «розвитку Шенгенського законодавства». А тому вони теж мають її підтримати відповідно до своїх національних процедур.

У будь-якому разі безвізовий режим зробить Європу доступнішою для українців. Легше буде їздити на відпочинок, а для закарпатців та мешканців інших прикордонних регіонів навіть на вихідні. Простіше буде й сім’ям заробітчан, які декілька місяців без віз зможуть побути зі своїми чоловіками.

І насамкінець про старі паспорти та старі візи. Вони діятимуть до закінчення свого терміну. А ті, хто з якоїсь причини не хоче чи не може оформити новий біометричний паспорт, матимуть право й надалі звертатися в консульство за візою.

Руслан ФАТУЛА

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах