11177
08:30 1.102020

Янош Кочерга: без видобувної галузі життя Солотвина в довгостроковій перспективі немислиме

Політика 5645

Янош Кочерга – один із відомих активістів колись шахтарського селища, який протягом десятиліть сумлінно служить справі місцевих угорців та населеного пункту. Заступник солотвинського селищного голови братиме участь у виборах як кандидат у депутати обласної ради від «КМКС» Партії угорців України на місцевих виборах 2020 року. Що для нього означають суспільні справи, які програми розвитку громади має на меті реалізувати, чим любить займатися у вільний час – про це та багато іншого далі в нашому інтерв’ю з очільником селища.

– Як ви оцінюєте свою останню каденцію на посаді заступника солотвинського селищного голови?

– Роботу за останні кілька років оцінюю неоднозначно, оскільки ми поставили багато цілей, але не всі з них були реалізовані. Проте вважаю, що селище почало розвиватися в позитивному напрямі. На мою думку, людина завжди може вчитися на власних помилках, а досвід останніх років допомагає нам виконувати свою роботу якісніше та ефективніше.

– Що з поставлених цілей вдалося реалізувати за останні роки?

– Коли я потрапив до селищної ради, своїм головним завданням вважав (це досі моя головна мета) відновлення в населеному пункті видобування, і це вимагає вирішення проблем. У цьому також був досягнутий прогрес. Процес розпочався п’ять років тому, коли я відвідав Страсбург у 2015-му на запрошення Андреї Бочкор, депутатки Європарламенту. Разом із нею нам вдалося більш серйозно порушити це питання в Європарламенті, що запустило процес. Міжнародна група із 17 експертів 8 країн відвідала Солотвино, щоб оцінити катастрофічну ситуацію, перед тим були й експерти з Університету Мішкольца на чолі з уповноваженим міністра з питань Дунайської стратегії. За підсумками цих візитів ми написали грантовий проєкт на розробку системи моніторингу для геофізичних і гідрогеологічних досліджень та спеціальної робототехніки для дослідження внутрішніх районів шахти Revital-1. Продовженням цього процесу має стати Revital-2, коли розпочнеться саме вирішення проблеми. Це, звичайно, довгострокова мета, яка вимагає тривалої роботи, але вона важлива.

Крім того, дві інші найбільші проблеми селища – це розвиток інфраструктури та будівництво мережі водопостачання. У нас одна з найстаріших на Закарпатті систем водопостачання, яка була побудована завдяки видобутку солі. Однак ця величезна мережа застаріла за ці роки й потребує оновлення. Ми не змогли провести повну та належну її реконструкцію за кошти з місцевого бюджету. Найбільше ця проблема відчувається влітку, коли кількість населення в селищі подвоюється завдяки туризму. Ми плануємо стабілізувати цю ситуацію до наступного літа. У рамках удосконалення інфраструктури частково оновили мережу доріг, але ще чимало потрібно зробити.

– Втілення яких проєктів триває?

– Завершується будівництво ще однієї амбулаторії. Солотвино – переможець кількох міжнародних грантів ЄС, крім Revital, реалізовуються більше 5 грантових проєктів, які принесуть понад 500 тисяч євро на розвиток населеного пункту. Завдяки цьому буде можливість зробити ремонт амбулаторії, української середньої школи та румунського ліцею, придбати екскаватор та інші речі. Це серйозні інвестиції в розвиток, деякі плоди вже можна побачити. Угорська школа селища повністю відремонтована за підтримки угорського уряду в рамках Програми оновлення опорних шкіл. Дитячий садок ім. Святої Анни – один із першокласних дошкільних закладів у Верхньотисянському регіоні. У Солотвині більше немає громадських територій без вуличного освітлення – це 80 вулиць, цю проблему вдалося вирішити протягом останніх років.

– Ви балотуєтеся в депутати обласної ради на місцевих виборах цього року. На ваш погляд, як ви зможете представляти інтереси місцевих жителів в області?

– Думаю, що на рівні області в першу чергу представлятиму інтереси угорців Верхньотисянського регіону, вирішуватиму його проблеми та Солотвинської ОТГ. Із селища наразі немає депутата в обласній раді, котрий міг би належним чином відстоювати інтереси місцевої громади. Під час цих виборів голосуватимуть за представників ОТГ із 6 населених пунктів. Солотвино має близько 9 тисяч мешканців, ОТГ об’єднуватиме 6 населених пунктів, тобто 35 тисяч жителів. А це інші податкові надходження та інший їх розподіл. Більше грошей залишатиметься в місцевому бюджеті, вони розподілятимуться керівництвом ОТГ. Спільно можна розробити шлях, щоб усі населені пункти об’єднаної територіальної громади були забезпечені відповідно до потреб.

– Часто чуємо закиди, що ТУКЗ-КМКС допомагає лише угорцям. Яка ваша точка зору щодо цього питання?

– Мені про це теж уже казали. Але це не так, оскільки в рамках втілення Програми «Східне партнерство» оновлено не лише угорські установи. Візьмемо, наприклад, підтримку в галузі охорони здоров’я, яку одержували не тільки угорці. Крім того, згадаймо, коли угорський уряд доставляв вакцини в Україну, а також низку інших видів допомоги протягом років. Закарпаття – головне для Товариства, вважаю, організація намагалася довести це не раз. Візьмемо лише оновлення різних установ протягом останніх років у всій області.

– У чому ви бачите секрет досягнення консенсусу між громадами області?

– Закарпаття – багатонаціональний край, де ми століттями живемо поруч у мирі та дружбі, і ніколи не було проблем із тим, що хтось українець, румун чи угорець. У Солотвині разом проживають румуни, русини, євреї, угорці та українці. Пишаємося тим, що ми – єдине селище, де на будівлі селищної ради висять три прапори. Секрету я не знаю, проте вважаю, що підтримати це може те переплетення та солідарність, що сформувалися між нами протягом століть.

– Де ви черпаєте сили для роботи? Зрештою, маєте непрості посадові обов’язки, крім того, ви ще й заступник голови місцевого осередку ТУКЗ-КМКС Верхньотисянського регіону.

– Часто буває, що ти замислюєшся, чому робиш свою справу. Але Солотвино – це селище, де я народився й виріс, і я хочу, щоб воно процвітало та зберігало своє велике минуле шахтарського поселення й на основі цього будувало майбутнє. Видобувна галузь у нас завжди відігравала центральну роль, її, безумовно, слід повернути в населений пункт. Крім того, тут розташована курортна зона, яка теж вимагає зусиль. Було б добре, якби ми змогли перетворити її на курорт європейського рівня. Маємо також одну з найкращих алергологічних лікарень, зокрема для пацієнтів, хворих на астму, яка залишилася без підземного відділення, тож було б непогано відновити і його. Без цього я не уявляю селища.

– Ми багато знаємо про вашу суспільну роботу, але мало чули про молодість. Де ви вчилися, як стали публічною особою?

– Після закінчення середньої школи в Солотвині, я вступив до Ризького технічного університету, однак після розпаду Радянського Союзу не мав можливості його закінчити, тому здобув вищу освіту в Харківському технічному університеті за спеціальністю «Інженер з теплової енергії». Повернувшись додому, я не міг влаштуватися на роботу за фахом, тож почав працювати в бригаді рятувальників. Тут пройшов усі щаблі кар’єрного росту, в останні роки вже був керівником бригади. Згодом, у 2006 році, абсолютно несподівано мене попросили обійняти посаду заступника селищного голови, і, проконсультувавшись з родиною, я погодився. До суспільної роботи долучився ще в студентські роки завдяки ТУКЗ-КМКС. Спочатку був лише членом Товариства, потім членом правління місцевого осередку, а згодом ще й заступником голови осередку Верхньотисянського регіону, це вже стало частиною мого життя.

– А чим займаєтесь у вільний час?

– Вільного часу практично не маю. Проте, коли він усе ж з’являється, намагаємося з родиною відвідувати визначні пам’ятки Закарпаття. А ще я дуже люблю їздити на велосипеді, часто беру участь у паломництві на велосипеді. І намагаюся проводити якомога більше часу з родиною.

Еніке Вараді/Váradi Enikő/Kárpátalja hetilap/Karpat.in.ua

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Новини
Оперативники Чопського загону викрили спробу незаконного переміщення партії безакцизних сигарет
16:45
В Україні за останній період почастішали випадки реєстрації захворювання свиней на африканську чуму
15:40
Перший сніг на дорогах – поради для водіїв
15:03
Жіночий форум на Закарпатті об’єднав жінок-лідерок, щоб привернути увагу до їхньої ролі у відновленні України
14:18
До уваги жителів Ужгорода, голів ОСББ, керівників домоуправлінь та підприємців!
13:10
На Закарпатті 4 осіб збиралися перепливати повноводну Тису. Відео
13:04
На Воловеччині чоловік катував товариша, а на Тячівщині хотів заколоти знайомого вилами
20:36
У Хустському районі внаслідок зіткнення легковика та автобуса одна людина загинула та ще одна травмувалась
20:23
На Мукачівщині вогнеборці ліквідували пожежу в житловому будинку
20:11
На Закарпатті дві великі прийомні родини отримали нове житло
19:59
Всі новини