14780
14:32 24.052023

Василь Брензович: просимо відновити наші права відповідно до міжнародних зобов’язань України

Політика 4644

Повага до основних прав і захист меншин та їхніх прав є принципово важливими в процесі вступу до ЄС, – заявив єврокомісар з питань сусідства та розширення Олівер Варгеї у Брюсселі у вівторок.

На конференції, присвяченій темі прав меншин у процесі розширення ЄС, організованій робочою групою з питань меншин Європейського парламенту, Олівер Варгеї нагадав: умови розширення включають захист основних цінностей і принципів ЄС, у тому числі людських прав.

Захист національних меншин є такою ж цінністю, як і будь-яка інша базова цінність ЄС, підкреслив він.

Необхідно допомогти країнам, які очікують вступу, відчути своїми цінності ЄС, і допомогти забезпечити відображення всіх цих зобов’язань у національному законодавстві. Для того, щоб меншини сприяли повноті певної держави, необхідний однаковий підхід і повне визнання їхніх прав, релігії та переконань, зазначив єврокомісар.

Країни, які очікують вступу, повинні усвідомлювати, що повага до цінностей ЄС необхідна не лише під час процесу вступу, а й після того, як вони стануть повноправними членами, підкреслив він.

Щодо України Олівер Варгеї зазначив, що конфлікт ускладнює становище меншин, які проживають у країні та сусідніх державах. Підтримка, яка надається Україні для виконання вимог ЄС, означає також допомогу меншинам, які проживають у країні, підкреслив він.

Процес розширення має посприяти, аби меншини жили в ще кращих умовах у країні, додав він.

Водночас єврокомісар угорського походження повідомив, що у випадку України існують серйозні проблеми, які необхідно вирішити, зокрема питання освіти меншин та використання мов меншин. Усі ці проблеми потрібно вирішувати спільно з меншинами, підкреслив він.

«Якщо меншини щасливі в країні, де вони живуть, то ми можемо бути впевнені, що знайшли правильне рішення», – додав Олівер Варгеї.

Очільниця групи депутатів Європарламенту від «Фідес» Кінґа Ґал під час виступу зазначила, що досвід останніх двадцяти років засвідчує, що традиційні мовні права національних меншин можуть бути гарантовані під час процесу вступу.

«Ми часто бачимо, що в Брюсселі не бачать чітко становище угорської, румунської та болгарської меншин, які проживають в Україні, тому важливо привернути увагу Європи до практики позбавлення права та дискримінації», – сказала вона.

Політик заявила, що Україна може приєднатися до Європейського Союзу лише за умови дотримання основних прав людини та рівноправності національних меншин, які проживають у країні. Саме ці громади можуть стати найбільш відданими прихильниками європейської перспективи України. Однак нещодавно прийняті українські закони, які звужують права меншин, цьому не сприяють, зазначила вона.

Забезпечення прав меншин та мовних прав має бути передумовою вступу України до ЄС. І першим кроком для цього має бути повне відновлення прав національних меншин, які вони мали раніше, – наголосила Кінґа Ґал.

Депутатка Європарламенту від партії «Фідес» Андрея Бочкор, у свою чергу, повідомила, що меншини, які проживають в Україні, підтримують початок процесу вступу країни до ЄС. Меншини позитивно ставляться до більшості й очікують, що зможуть жити як повноправні, рівноправні громадяни на своїй батьківщині.

Вона назвала важливим, щоби питання прав національних меншин було врегульоване, оскільки прийнятий у грудні 2022 року закон про національні меншини не розглядає національні меншини як партнерів. Він не гарантує тих самих прав, які забезпечувалися попередніми законами. Він позбавляє прав не лише громади, а звужує й індивідуальні можливості, зазначила вона.

«Ніхто не проти вивчення державної мови, але не замість і не за рахунок вивчення рідної мови. Тому ми просимо інституції Європейського Союзу усвідомити це і допомогти нам повернути забезпечення попередніх прав», – додала Андреа Бочкор.

Депутат Європарламенту від Демократичного союзу угорців Румунії Лорант Вінце під час виступу наголосив, що меншини не загрожують суспільству більшості, використання мов меншин ніколи не придушить мову більшості. Щоб забезпечити використання мов меншинами, необхідна правова система, яка допоможе зберегти ідентичність меншин.

«Меншини мають зберегти свою ідентичність, а захист їхніх прав – обов’язок держави», – зазначив Лорант Вінце.

Голова Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС) Василь Брензович під час виступу нагадав, що закон європейської мірки, прийнятий після здобуття Україною незалежності у 1992 році, надавав широкі права меншинам. Проте меншини України втратили їх із набранням чинності нещодавно ухваленого закону про освіту та мову, а потім і закону про меншини.

«Просимо відновити наші права відповідно до міжнародних зобов’язань України», – сказав він.

Закарпатська угорська меншина сподівається, що права меншин будуть відновлені в процесі вступу до ЄС, адже Європейський Союз – це спільна система цінностей, яка включає гарантування прав меншин, – додав Василь Брензович.

(hirado.hu)

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах