Захист національних меншин та їхніх прав є важливим у процесі вступу до Європейського Союзу
«Повага до прав нацменшин і прав людини має бути важливим аспектом розширення Європейського Союзу», – підкреслив голова Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС) Василь Брензович на конференції «Права нацменшин у процесі розширення Європейського Союзу», яка була організована робочою групою з питань нацменшин Європейського парламенту 23 травня в Брюсселі.
На заході в стінах Європарламенту очільник ТУКЗ-КМКС нагадав, що після здобуття Україною незалежності в 1992 році було прийнято закон про національні меншини, котрий відповідав європейським стандартам і надавав широкі права. Він значною мірою задовольняв потреби нацменшин, які проживають у країні, і це було закріплено в Конституції в 1996 році. «Однак у 2017-му після ухвалення закону про освіту, а згодом закону про мову та нового закону про нацменшини всі права, які ми раніше мали, були або забрані, або значно обмежені. Ми просимо відновити наші права відповідно до Конституції України та міжнародних зобов’язань України», – додав Василь Брензович.
«Європейський Союз знову стоїть на порозі розширення (ідеться про країни Західних Балкан, Україну, Грузію та Молдову), і права нацменшин, як і раніше, є надзвичайно важливим аспектом цього процесу. Адже Копенгагенські критерії, що визначають, які країни можуть приєднатися до Європейського Союзу, містять, зокрема, пункти про повагу до прав людини та прав національних меншин», – акцентував Василь Брензович, а відтак подякував організаторам конференції за можливість представити в Європарламенті реальну картину нинішнього становища національних меншин України, у тому числі закарпатських угорців. «Закарпатські угорці виступають за якнайшвидшу європейську інтеграцію України, але водночас ми хочемо зберегти та відновити наші права, гарантовані Конституцією України, міжнародними договорами України й Договором про основи добросусідства і співробітництва між Україною та Угорщиною», – додав політик.
Депутатка Європарламенту закарпатського походження Андрея Бочкор, виступаючи на конференції, наголосила, що нацменшини, які проживають в Україні, підтримують початок процесу вступу країни до ЄС. За її словами, вони позитивно ставляться до більшості й очікують, що зможуть жити як повноправні громадяни на своїй батьківщині.
«Важливість сьогоднішньої конференції полягає насамперед у тому, що в Європарламенті в присутності єврокомісара з питань сусідства та розширення ми маємо можливість повідомити про бажання закарпатських угорців зберегти набуті раніше права. Як угорська громада краю, так і румунська, які проживають в Україні, котра чекає на вступ до ЄС, вважають дуже несправедливим, що прийняті в останні роки закони значно обмежили їхні права, які гарантувалися нацменшинам законом 1992 року та Конституцією. Наразі найактуальнішою і найболючішою проблемою є те, що з вересня 2023 року румунські та угорські діти, котрі проживають в Україні, більше не матимуть можливості навчатися рідною мовою. А це призведе до руйнування угорської та румунської шкільної системи в Україні, яка успішно працювала протягом десятиліть. Ми виступаємо проти цього і просимо допомоги європейських інституцій», – повідомила Андрея Бочкор. «Відповідно до Копенгагенських критеріїв, повага до прав меншин є дуже важливим аспектом, тому треба наголосити, що Європейський Союз та його інституції мають приділити значну увагу відповідному впорядкуванню правового становища українських нацменшин», – додала вона.
Як підкреслила співголова робочої групи з питань меншин, очільниця групи депутатів Європарламенту від «Фідес» Кінґа Ґал, досвід останніх 20 років показує, що права мовних і національних меншин можуть бути гарантовані під час процесу вступу. «Перед вступом, під час переговорів про вступ права меншин можна відстоювати, вимагати їхнього дотримання. Таким чином це відбувається і щодо країн Західних Балкан, де з’являються серйозні критерії, які стосуються національних і мовних меншин. Так само це має відбуватися і в процесі вступу України. Ми часто бачимо, що в Брюсселі не дуже добре знають про події в Україні, не бачать чітко, що відбувається з питанням освіти рідною мовою, питанням мовних прав, та й загалом правами нацменшин, зокрема закарпатських угорців. Саме тому важливо привернути увагу Європи й розповісти про реальність, з якою доводиться рахуватися. Наголосити, що є неприйнятним, коли йдеться про вступ країни до ЄС у ХХІ столітті, зокрема підкреслити, що забирати набуті права нацменшин неприпустимо. Ці питання необхідно вирішувати, адже представники національної меншини не мають почуватися на батьківщині громадянами другого сорту. Тому слід наголосити, що Україна зможе приєднатися до Європейського Союзу, лише якщо ми матимемо можливість забезпечити захист прав нацменшин під час переговорів про вступ, якщо національні та мовні меншини, зокрема угорська громада Закарпаття, стануть громадянами з рівними правами», – зазначила Кінґа Ґал.
«Ми вже неодноразово порушували в Європарламенті питання національних меншин і будемо робити це й надалі, адже переконані, що їхній захист має бути компетенцією ЄС. Права нацменшин – це права людини. Меншини мають право захищати свою ідентичність і культуру, свої культурні установи, рідну мову, ЗМІ. Мають право на освіту рідною мовою. Національні меншини не становлять загрози для більшості, але їм потрібна допомога більшості, щоб зберегти свою ідентичність на батьківщині», – наголосив, у свою чергу, співголова робочої групи з питань меншин, депутат Європарламенту Лорант Вінце.
На конференції виступив і єврокомісар з питань сусідства та розширення Олівер Варгеї. Він підкреслив, що країни, які очікують на вступ, повинні усвідомлювати, що повага до цінностей ЄС необхідна не лише під час процесу приєднання до Євросоюзу, але й після того, як вони стануть його повноправними членами. «Захист національних меншин є такою ж цінністю, як і будь-яка інша базова цінність ЄС. Слід допомогти країнам, які очікують на вступ, відчути своїми цінності Євросоюзу й забезпечити відображення всіх цих зобов’язань у національному законодавстві. Для того щоб меншини сприяли повноті держави, необхідний однаковий підхід і цілковите визнання їхніх прав, релігії та переконань», – наголосив єврокомісар. Він додав, що стосовно вступу України є серйозні проблеми, які потребують особливої уваги, зокрема щодо освіти нацменшин та використання їхніх мов. За його словами, усі ці питання треба вирішувати разом із національними меншинами.
bocskor.fidesz-eu.hu, TV21 Ungvár, lexi
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися