15377
09:00 20.112023

Закарпатські угорці й надалі можуть покладатися на Угорщину

Політика 4762

Після пленарного засідання Угорської постійної конференції (Máért) про результати заходу на пресконференції поінформували віцепрем’єр-міністр Угорщини Жолт Шемйен і Державний секретар з питань національної політики Угорщини Арпад Янош Потапі. Наше видання поспілкувалося також із головою Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС) Василем Брензовичем та депутаткою Європарламенту Андреєю Бочкор.

Держсекретар з питань національної політики Угорщини Арпад Янош Потапі підкреслив, що «національно-політичний тиждень» завершився зустріччю Ради діаспори Угорською постійною конференцією. Одноголосне прийняття підсумкової декларації є вагомим доказом національної єдності, підкреслив Потапі. Наступний тематичний рік назвали Роком національної співпраці, що свідчить про важливість національної єдності.

«Ми зробимо все, щоб і надалі підтримувати угорців, які проживають в Україні та на Закарпатті та які мають намір повернутися», – сказав Арпад Янош Потапі закарпатським ЗМІ. За його словами, уряд Угорщини щодня працює над тим, щоби започатковані програми тривали, а угорська інституційна система на Закарпатті залишалася функціональною. «Відрадно, що, незважаючи на війну та всі інші труднощі, закарпатські угорці тримаються. Це всім нам дає надію», – зазначив держсекретар.

За словами голови ТУКЗ-КМКС Василя Брензовича, закарпатські угорці ще ніколи не були у настількі складній ситуації, як зараз. «Світ змінюється, вирують кровопролитні війни, і, на превеликий жаль, одна з таких жахливих воєн триває в нашій країні», – зазначив він. Угорщина підтримує Україну та засуджує російську агресію, а також закликає до якнайшвидшого припинення вогню та початку мирних переговорів.

«Безсумнівно, що в закарпатських угорців, крім соціальних умов життя, були обмежені і їхні права, бо, можна сказати, і цікаво, і сумно, що в Радянському Союзі у сфері освіти ми мали більше прав», – наголосив Василь Брензович. Закарпатські угорці теж зацікавлені у якнайшвидшому припиненні вогню, мирних переговорах, нормалізації дипломатичних і добросусідських відносин між Угорщиною та Україною. «Уряд України теж має зробити для цього певні кроки: насамперед у сфері прав національних і меншин», – підкреслив голова ТУКЗ-КМКС. «Закарпатські угорці, звісно, ​​ вдячні за постійну підтримку Угорщини. Дякуємо!» – сказав на завершення Василь Брензович.

За словами депутатки Європарламенту Андреї Бочкор, у нинішньому процесі розширення Європейського Союзу, в якому бере участь і Україна, надзвичайно важливо, щоби закарпатським угорцям були повернуті раніше набуті ними права.

На пленарному засіданні Угорської постійної конференції в п’ятницю в підсумковій резолюції, підписаній усіма учасниками, було зафіксовано: збереження і подальше зміцнення єдності угорської нації і надалі залишається непохитною стратегічною метою. Об’єднавчі та зміцнюючі націю цілі реалізовуватимуться у співпраці, разом із представниками нації, які проживають у Карпатському басейні та в діаспорі. В документі вказали і на те, що транскордонна підтримка, вибудована та зміцнена на системному рівні, у рамках програм триватиме і надалі. Усі із спільною відповідальністю докладатимуть зусиль для того, щоби угорці залишалися та розвивалися на своїй батьківщині, а також зберігали свої культурні та природні цінності, а це гарантуватиме, що кожна угорська родина зможе безпечно виховувати майбутнє угорське покоління на своїй батьківщині.

У документі наголошується, що закордонні угорські громади по той бік кордону можуть зберегтися лише за умови сильного представництва їхніх інтересів, яке можна зміцнити співпрацею угорців. У резолюції також підкреслюється, що закордонні угорці мають право на автономію, і можуть розраховувати на підтримку Угорщини та всіх угорців у її успішній реалізації.

Віцепрем’єр Жолт Шемйен підкреслив, що економічний розвиток і підтримка етнічних партій є надзвичайно важливими для збереження ідентичності закордонних угорців. Він нагадав, що обсяг національно-політичної підтримки, спрямованої на збереження ідентичності, з 2010 року зріс із 13 млрд до 150 млрд форинтів.

Жолт Шемйен наголосив, що кожна дитина, яка навчається в угорськомовному навчальному закладі, щороку отримує 100 тисяч форинтів. Цю підтримку в Карпатському басейні отримують 220 тисяч молодих людей, а загалом, включаючи представників діаспори, нею користуються 300 тисяч осіб.

Успішно триває і програма «Határtalanul» (Без кордонів), яка сприяє шкільним класним транскордонним екскурсіям та зміцненню зв’язків у межах Карпатського басейну. На програму розвитку дошкільних навчальних закладів виділили 90 млрд форинтів, приділивши особливу увагу Закарпаттю, яке перебуває у найважчій ситуації. Шемйен зазначив, що, незважаючи на війну та еміграцію, жодної угорськомовної школи не довелося закрити.

Підтримку родин поширили і на закордоння, а також нині у діаспорі отримують допомогу 2013 стипендіантів, – підсумував Шемйен. Загальна сума іноземних інвестицій становить майже 500 мільярдів форинтів, що підкреслює важливість підтримки, спрямованої на економічний розвиток, яка, крім збереження закордонних угорських громад, зміцнює економіку Угорщини, – додав віцепрем’єр.

(MTI/TV21 Ungvár/ZsT, Kárpátalja hetilap)

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Новини
Через велику кількість звернень щодо оформлення дозволів на перебування у прикордонній смузі збільшується час перевірки для їх видачі
09:11
В Ужгороді судитимуть двох осіб, яких викрили на торгівлі метамфетаміном і зберіганні боєприпасів
08:51
На Закарпатті розпочався сезон літнього відпочинку та оздоровлення дітей
08:31
У Мукачеві водія притягнули до відповідальності за перекриття виїзду
17:17
Ужгородець ледь не вмер на футбольному полі
16:49
Делегація Закарпатської обласної ради зустрілась із Генеральним консулом України в Любліні Олегом Куцом та консулом Василем Йорданом
16:33
Пораненого хлопчика з України відправили на лікування до Угорщини
16:19
На Закарпатті під час пожеж цьогоріч було врятовано 85 життів
15:48
У Мукачеві в громадянина у наплічній сумці був кастет
15:38
На Закарпатті матері полеглого прикордонника вручили державну нагороду
15:09
Всі новини