15459
16:03 12.012024

«Зберегти угорську громаду на її батьківщині – наша спільна мета та завдання», – Йожеф Шін

Політика 2902

Голова Берегівського районного осередку Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС), очільник фракції «КМКС» у Берегівській райраді розповів про успіхи, труднощі в роботі та плани на майбутнє. 

– Минулий рік був сповнений викликів. Як із ними справлялася районна організація ТУКЗ-КМКС та її місцеві осередки?

– 2023-ий був для нас роком випробувань і нездійснених надій, але водночас характеризувався наполегливою боротьбою закарпатських угорців та їхніх основних організацій задля забезпечення прав національних меншин. Йдеться передусім про наші мовні права, адже наша організація хоче забезпечити можливість, щоби наступні покоління, наші діти та молодь, мали змогу здобувати освіту рідною мовою, як це рекомендує Венеціанська комісія.

Забезпечення функціонування та об’єднання наших маленьких громад у розпал війни потребує багато енергії, адже умови життя погіршилися, а будні затьмарені різними обмеженнями, закликами до мобілізації тощо. На жаль, воєнний конфлікт продовжує поглиблюватися, можливість миру віддалилася від нас у 2023 році, й агресор ще більше наростив свій бойовий арсенал та армію. Серед наших втрат також багато закарпатських угорських імен.

– Оцініть, яким був рік Берегівського районного осередку ТУКЗ-КМКС?

– Незважаючи на надзвичайні умови, Берегівський районний осередок Товариства угорської культури Закарпаття відповідно до статуту організації провів загальні збори з переобрання керівного складу. На квартальних засіданнях правління ми обговорили понад тридцять питань і прийняли відповідні рішення. Ми переглянули питання, які стосуються закарпатських угорців, грантові можливості, програми розвитку та можливості щодо їхнього втілення.

Наша організація стежить за ходом реалізації низки великих інвестиційних проєктів, які є надзвичайно важливими. Серед таких – очищення каналу Верке, а також завершальний етап робіт на заводі з переробки відходів у с.Яноші. 

Нам вдалося організувати та провести загальні збори у всіх 34 місцевих осередках нашої організації. Серед основних питань, які порушувалися на цих заходах, – війна та мир, оголошення соціальних грантових програм, збереження та подальший розвиток наших інституцій, збереження використання рідної мови. 

Місцеві осередки функціонують відповідно до статуту. У чотирьох із них – у селах Яноші, Дзвінковому, Гуті та Рафайнові – були обрані нові керівники осередків, які включилися в роботу організації із захисту інтересів угорської громади.

Населені пункти, на які поширюється діяльність Берегівського районного осередку ТУКЗ-КМКС, входять до складу 5 територіальних громад. Партія «КМКС» ПУУ успішно взяла участь у місцевих виборах 2020 року, відтак у всіх радах територіальних громад були утворені фракції партії, які результативно працюють, хоча подекуди і в опорі. Зокрема, у раді Берегівської міської територіальної громади, де невелика меншість намагається отруювати ситуацію, оголосити ворогом нашої держави владу Угорщини, котра якраз допомагає Україні та її громадянам у подоланні всіх труднощів, крім зброї. 

«Час покаже, де правда», – писав поет Шандор Петефі. Сподіваємось, із часом усі зрозуміють, хто  справжній друг українського народу, а хто використовує провокаційні методи.

Протягом минулого року наша організація, відповідно до умов, провела заплановані заходи. У надзвичайно напруженій ситуації люди потребують можливості бути разом, відчувати силу спільноти, відповідно, ми організовували пам’ятні та інші заходи, починаючи із 1 січня – річниці від дня народження Петефі – до Різдва наприкінці року. 

Важливе значення має й збереження традицій. Відповідні заходи були проведені у населених пунктах Берегівщини, у селах Бодалово, Галабор, Чома, Геча, Четфолво, Вари, Оросієво, Бене, Гут. Відрадно, що молоде покоління бере активну участь у місцевому культурному житті та у роботі місцевих фольклорних ансамблів.

З метою зміцнення громади, для того, щоб підвищити рівень спілкування, на базі Меморіального парку села Чома у червні ми провели культурний захід, у якому взяли участь фольклорні колективи, народні майстри, відомі музиканти.

Хочу також відзначити роботу громадської організації «Боржавари», яка все робить задля сприяння розвитку талановитої молоді, збереження мистецтва та народної творчості. Її ансамбль протягом року виступив у церквах і школах району. Саме церкви та школи допомагають пережити важкі часи, їхня сила служитиме збереженню угорської громади в краї. Не слід забувати і про інші наші важливі заклади, зокрема Закарпатський угорський інститут ім. Ференца Ракоці ІІ, Закарпатський обласний угорський драматичний театр, церковні ліцеї, які служать надійною опорою в житті закарпатських угорців уже протягом тридцяти років. 

– Які проблеми потребуватимуть вирішення в майбутньому?

– Виходячи з вищесказаного, ми б справедливо могли бути сповненими оптимізму, якби не було тягаря війни,  що тяжіє над нами щодня, якби ми не відчували відсутності наших друзів, які залишили рідну землю. Вважаю, що Товариство угорської культури Закарпаття в минулий період успішно склало іспит із боротьби та витримки та зробило усе, щоби дещо полегшити життя тим, хто залишився на батьківщині. Цю наполегливу роботу ми повинні продовжувати і надалі.

Щоб мати можливість оптимістично дивитися в майбутнє і уявляти наше майбутнє тут, необхідно, аби зміни, внесені до освітнього, мовного законів, а також закону про нацменшини були реалізовані сприятливо для меншин.

Оскільки більшість аналітиків прогнозує погіршення ситуації в Україні, ми повинні підготуватися до захисту та забезпечення функціонування нашої інституційної системи та розширення соціальної підтримки населення. Тут ми можемо розраховувати насамперед на міжнародні організації та допомогу Угорщини. Слід зазначити, що Угорщина і досі надавала значну соціальну підтримку в рамках різних програм.

– На вашу думку, на кого можна розраховувати в майбутньому для спільної та ефективної роботи?

– Обнадійливим можна назвати заяви провідних угорських політиків про те, що підтримка збереження угорської ідентичності стало національно-політичним викликом в Угорщині, також гарантована й підтримка закарпатської угорської інституційної системи.

У світлі цього важливо спільно шукати вихід із нинішньої важкої ситуації. Пам’ятаючи про інтереси та майбутнє невеликої угорської громади, співпрацювати разом із організаціями закарпатських угорців, церковними лідерами і тими населеними пунктами краю, де проживає значна кількість угорців. 

Зберегти угорську громаду на її батьківщині – наша спільна мета та завдання.

(K. K./Kárpátalja hetilap)

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах