Голова ГО «Товариство угорської культури Закарпаття» (КМКС) звернувся із проханням до Президента України Володимира Зеленського та прем’єр-міністра Дениса Шмигаля. В офіційному листі Василь Брензович висловив вдячність за зусилля щодо захисту прав меншин, але підкреслив, що прогрес відбувається з певними проблемами, тож закарпатські угорці і надалі продовжують вимагати відновлення своїх попередніх прав, інформує Kárpátalja hetilap.
Діалог між угорською громадою та урядом останніми роками позначився низкою важливих подій, наголошується у зверненні. Зокрема, у серпні 2024 року Президент України Володимир Зеленський зустрівся з представниками закарпатських угорців, а також були вжиті й інші урядові заходи щодо захисту прав меншин. Нещодавній Форум національної меншини «На захисті спільного дому: Угорська національна меншина (спільнота) в обороні та розвитку України», у якому взяли участь представники угорської громади та урядовці, був спрямований на співпрацю та окреслення спільних цілей. Представники закарпатських угорців мали можливість висловити свої пропозиції щодо відновлення національно-культурних прав громади.
Одним із найважливіших моментів заходу стали консультації щодо відновлення прав національних меншин. Лідери організацій національних меншин підкреслили, що захист прав угорської громади є не лише політичним, а й культурним обов’язком, і привітали той факт, що багато їхніх пропозицій було враховано. Проте конкретних законодавчих змін, необхідних для реального прогресу, досі не відбулося.
Остання значна законодавча поправка, яка стосується прав національних меншин, була прийнята в грудні 2023 року, і в ній наголошено на врахуванні прав національних меншин. Незважаючи на це, «нових законодавчих правил не створено, необхідні для цього законопроєкти не зареєстровані у Верховній Раді України», – йдеться у листі.
Один із найважливіших аспектів – забезпечення угорськомовної освіти. Законопроєкти, подані урядом, такий як № 12 086 і № 12 364, спрямовані на обмеження угорськомовної освіти та можуть мати протилежний вплив на мовні права національних меншин. «Ухвалення такого законодавства ще більше обмежить мовні права національних меншин», – наголошує Василь Брензович у зверненні до керівництва країни.
«Запевняємо, що ми, представники організацій нацменшин, і більшість угорської меншини України, віддані європейській орієнтації нашої країни. Ми переконані, що цього можна досягти лише за умови забезпечення прав національних меншин України відповідно до європейських стандартів та кращих практик держав – членів ЄС», – додав очільник організації.
До звернення додані також пропозиції організації щодо повного виконання рекомендацій міжнародних організацій у питанні сприяння відновленню прав національних меншин. Крім того, у ньому є заклик визнати та засудити репресії, вчинені з боку радянської військової адміністрації під час Другої світової війни проти угорців та німців Закарпаття. Зазначені законопроєкти, які стосуються останніх питань, були подані до Верховної Ради, але їхнього обговорення не відбулося.
VV
Підписуйся на наш телеграм канал!
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.