![16645](https://politika.ko.net.ua/wp-content/uploads/2025/02/110220251739293108-1.jpeg)
Закарпатські угорці звернулися до президента та прем’єр-міністра щодо відновлення прав угорської нацменшини
Голова громадської організації «Товариство угорської культури Закарпаття» Василь Брензович звернувся до президента України Володимира Зеленського та прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля щодо відновлення прав угорської національної меншини (спільноти) України. У тексті звернення йдеться, що після обнадійливих обіцянок не було зроблено практичних кроків для їх імплементації в конкретних законодавчих актах.
![](https://politika.ko.net.ua/wp-content/uploads/2025/02/110220251739293108-1.jpeg)
«Перш за все хочемо подякувати Вам і у Вашій особі відповідальним посадовим особам Офісу Президента України та Кабінету Міністрів України за виявлену увагу до питань захисту прав угорської національної меншини (спільноти) України – закарпатських угорців: у рамках зустрічі Президента України з представниками нашої спільноти під час приїзду в Закарпатську область у серпні 2024 року, консультації на рівні урядових експертів України та Угорщини, які були проведені в першій половині минулого року з питань відновлення прав угорської національної меншини, а також проведення за участю урядових чиновників дводенного Форуму угорської національної спільноти України «На захисті спільного дому: угорська нацменшина в обороні та розвитку України» на початку грудня 2024 року в Закарпатській області. Особливе місце серед цих подій слід надати зустрічі членів Ради громадських об’єднань національних меншин (спільнот) України, керівництва організацій корінних народів з Президентом України, яка відбулася в приміщенні Офісу Президента України наприкінці минулого року.
Під час зазначених заходів представники нашої національної спільноти мали можливість висловити свої пропозиції щодо відновлення своїх національно-культурних прав. Відзначаємо із задоволенням, що значна частина цих ініціатив була врахована та відображена в низці документів, поданих на розгляд відповідних державних органів та установ. Зокрема вони включені до Додатка до листа Ради громадських об’єднань національних меншин (спільнот) при Державній службі України з етнополітики та свободи совісті, спрямованого на адресу Президента України від 27 грудня 2024 року», – зазначається в документі.
«Водночас змушені констатувати, що після цих обнадійливих подій не було зроблено практичних кроків для їх імплементації в конкретних законодавчих актах. З моменту ухвалення Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо врахування експертної оцінки Ради Європи та її органів стосовно прав національних меншин (спільнот) в окремих сферах» у грудні 2023 року жодних інших нормативно-правових актів у цій сфері не було прийнято. Ба більше, відсутня навіть реєстрація відповідних законопроєктів у Верховній Раді України.
Зареєстровані за ініціативою народних депутатів України законопроєкт №12086 від 01.10.2024 року «Про внесення змін до Закону України «Про освіту» щодо забезпечення створення українськомовного освітнього середовища в закладах освіти» та за ініціативою Кабінету Міністрів України законопроєкт №12364 від 26.12.2024 року «Про внесення змін до деяких законів України у зв’язку з оновленням офіційного перекладу Європейської хартії регіональних або міноритарних мов», на нашу думку, мають протилежне спрямування. Ухвалення зазначених законопроєктів призведе до подальшого обмеження мовних прав національних меншин.
З метою повного виконання рекомендацій міжнародних організацій та сприяння відновленню прав національних меншин (спільнот) України, у доданому до цього документі, який за формою дублює згаданий вище Додаток до листа Ради громадських об’єднань, подаємо свої пропозиції.
Окрім зазначених у таблиці пропозицій, просимо звернути Вашу увагу на важливе для нашої спільноти питання щодо визнання й засудження репресій, здійснених радянською військовою адміністрацією проти угорців та німців Закарпаття під час Другої світової війни та в повоєнний період. Проєкти постанов з цього питання за №1655-VII від 02.09.2014 року та №2390а-VIII від 17.07.2015 року були зареєстровані у Верховній Раді України за поданням народних депутатів України, однак не отримали подальшого розгляду.
Користуючись нагодою, хочемо запевнити Вас, шановні Володимире Олександровичу і Денисе Анатолійовичу, що члени громадських об’єднань, які ми представляємо, та переважна більшість угорців України є відданими європейському курсу нашої держави. Ми переконані, що його реалізація можлива за умови забезпечення прав національних меншин (спільнот) України відповідно до європейських стандартів та найкращих практик держав – членів ЄС», – ідеться у зверненні ГО «Товариство угорської культури Закарпаття».
До тексту звернення була додана таблиця на 10 аркушах, з якою ви можете ознайомитись на сайті «Карпатський об’єктив».
![telega](/images/train.jpg)
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися