2 жовтня в Угорщині проходив референдум щодо квот ЄС на розподіл біженців.
Виборці, котрі цього дня прийшли на дільниці, мали відповісти всього на одне запитання: «Чи хочете ви, щоб ЄС мав право зобов’язати Угорщину до обов’язкового розселення негромадян Угорщини навіть без згоди на це угорського парламенту?»
Як відомо, причиною референдуму стала міграційна криза в ЄС. Так, у вересні 2015 року країни Євроспілки домовилися полегшити становище Греції та Італії, на територію яких прибуває основна маса біженців, і забрати в них для розселення по інших країнах ЄС 160 тисяч осіб. Згідно з цими квотами, Угорщині, котра вже відчула на собі міграційну кризу, доведеться прийняти майже 1,3 тисячі біженців.
Результати…
У Національному виборчому офісі (NVI) офіційно оголосили про те, що явка була трохи більше 43% виборців. Голова NVI Ілона Палффі повідомила, що після підрахунку майже 99% дійсних бюлетенів кількість голосів становить понад 3,2 мільйона. Водночас близько 95% тих, хто взяв участь у голосуванні, висловилися проти розподілу біженців усередині ЄС. Причому найактивнішими на референдумі були жителі прикордонних регіонів, що межують зі Словенією, Австрією і Словаччиною, через які проходили основні потоки мігрантів.
Віктор Орбан назвав результати референдуму видатними
Тепер у більшості ЗМІ пишуть, що референдум є не дійсним, бо кількість поданих голосів не перетнула 50% поріг. Однак прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан привітав угорців і назвав результати референдуму видатними. Він зазначив, що в голосуванні взяли участь 3,25 млн людей, тоді як на референдумі щодо членства в ЄС проголосували 3 млн осіб. За його словами, явка виборців була на 15% вища, ніж на минулих виборах до Європарламенту (2014 рік). «Чудовий результат. З 10 людей 9 проголосували за право Угорщини на самостійне прийняття рішень, – сказав Віктор Орбан і наголосив: – 13 років тому переважна більшість угорців проголосували за приєднання до Євросоюзу, сьогодні угорці знову змусили ЄС почути свої голоси». Також угорський лідер повідомив, що запропонує зміни до конституції країни, аби закріпити в ній волю народу, і зазначив: «Ми можемо пишатися тим, що ми, угорці, були першою і поки що єдиною державою – членом ЄС, котра висловила свою думку з питання про міграцію». «Чи може Брюссель, демократична спільнота європейських держав, змусити нав’язати свою волю державі-члену, в якій понад 90% виборців проти цього?» – запитує Віктор Орбан. Він упевнений, що Брюссель буде змушений рахуватися із результатами волевиявлення.
Читайте також: Товариство угорської культури Закарпаття вітає результати референдуму, який проводився в Угорщині
Відлуння угорського референдуму на Закарпатті
Як би там не було в них, а в нашій країні хтось вирішив в абсолютно грубий і безсоромний спосіб використати цю подію для своїх політичних цілей, а саме – полити брудом «Товариство угорської культури Закарпаття» ТУКЗ – КМКС.
На сайті відомого всеукраїнського видання «Корреспондент» у розділі блогів з’явилася публікація, яка спричинила справжній резонанс, принаймні в нашому краї. Статтю блискавично передрукував і закарпатський інтернет-портал «Закарпаття он-лайн». І хоча в коментарях до неї редакцію сайту довго просили зняти цей наклеп, ніхто не поспішав цього робити, аж поки наступного дня один з читачів не написав, що ситуацію вже вивчають правоохоронні органи.
Отож у згаданому матеріалі йдеться, що організацію голосування громадян Угорщини, які перебувають у нашому краї, було покладено на Товариство угорської культури Закарпаття. Автор продовжує, що нібито «низька зацікавленість електорату та побоювання місцевих угорців розкрити факти наявності подвійного громадянства, забороненого в нашій державі, наштовхнуло керівництво ТУКЗ піти на грубе порушення законодавства Угорщини та вдатися до фальсифікації результатів, імовірно, навіть за вказівки консульських установ». У своїх дуже серйозних звинуваченнях на адресу, зауважу, не тільки закарпатських угорців, а й дипломатів іноземної держави, автор статті посилається на анонімних активістів ТУКЗ, які, мовляв, ще й повідомили, ніби «їхні керівники отримали на всіх своїх членів конверти з бюлетенями для голосування та здійснюють обхід своїх членів за місцем проживання», а також «з метою надання масовості голосуючих, підвозять своїх членів до Генерального консульства в Ужгороді і консульства в Берегові». Без будь-яких доказів автор заявляє, що «голосування навіть відбувається під психологічним тиском (окремі не бажають заповнювати анкети й голосувати), погрожуючи небажаючим відібрати угорське громадянство». Але й це ще не все, далі автор статті безсоромно наводить цілий список із понад півсотні імен та прізвищ нібито організаторів фальсифікації референдуму, серед яких абсолютна більшість – відомі й поважні у краї люди. У списку була навіть особа, яка вже померла…
Абсурдність усіх цих звинувачень, не підкріплених жодним доказом, є цілком очевидною. Візьмемо хоча би той факт, що громадяни Угорщини, котрі мешкають на Закарпатті, могли голосувати в консульських установах протягом більше тижня до дня волевиявлення, а прописані в Угорщині – узагалі мали голосувати за місцем прописки, тобто не на території Закарпаття. Який тут може бути «обхід за місцем проживання» або «підвозки»? Подібну нісенітницю, звичайно, можна очікувати від прожовклого закарпатського сайту. Але як таке допустила редакція не останнього всеукраїнського видання? Напрошується висновок, що ця публікація з’явилася на сторінках сайту «Корреспондент» зовсім не випадково. Це певною мірою підтверджують і такі факти.
Як хтось може наважитися так порушити права людини?
Отже, найцікавіше в цій історії те, що на першоджерелі, тобто сайті журналу «Корреспондент», автором тексту була вказана нібито берегівчанка на ім’я Єва Кіш і тут же розміщувалося її фото. На цій світлині впізнала себе дійсно жителька Берегова з таким самим іменем, котра колись розмістила згадану фотографію на своїй сторінці у «Фейсбук». Ставши жертвою соціальної мережі, дівчина відразу відреагувала на ситуацію на своїй сторінці. «Це все наклеп, украли моє ім’я і фото! Дорогі мої друзі та знайомі, брехлива стаття поширюється інтернет-простором про референдум в Угорщині. Ця стаття розміщена в українському виданні, де незаконно використали моє фото та персональні дані. Хочу заявити, що про цю статтю я нічого не знаю, я навіть не журналіст. Це велика брехня, і мене це дуже зачепило. Як хтось може наважитися так порушити права людини? Я це так не залишу, справа перейде в юридичну площину. Прошу всіх розповсюдити моє звернення. Дякую!» – написала вона.
Читайте також: ТУКЗ – КМКС вражене провокативними діями проти угорськомовного населення
Тільки наступного дня після виходу публікації у світ фото дівчини, нібито авторки скандального тексту, на сайті «Кореспондент» змінили на інше. Через півгодини сторінку було видалено… Але потім ще цікавіше: на сайті з’являться блог – акаунт з іншим фото, який нібито належить уже киянці Евеліні Кішш, де та сама стаття подана в дещо скороченому вигляді, з меншою кількістю прізвищ, опублікована 3 жовтня. До вечора того дня публікація знову зникла. Не зрозуміло тільки, навіщо потрібні були згадані маніпуляції адміністраторів сайту, якщо всі ці зміни все одно можна простежити. А на випадок, коли відповідним органам це буде зробити важко, редакція «Карпатського об’єктива» готова надати всі зібрані та збережені копії сторінок і прінт-скріни й розмістити їх на сайті нашого видання. До речі, дівчина, ім’я та фото якої безсоромно використали в цій брудній грі, планує звернутись до правоохоронних органів. Ну що ж, подивимось, який буде результат.
Руслан ФАТУЛА