4672
22:09 19.092017

Чи введуть в Україну миротворчі війська ООН?

Політика 2320

Розмови про можливість розміщення миротворчого контингенту ООН на Донбасі ведуться мало не з початку війни. Утім ні до якого конкретного рішення поки що вони не дійшли.

ko.net.ua

Водночас нещодавно з цієї теми знову здули пил і поклали на порядок денний на найвищому рівні.

Кремль хоче, щоб переговори велися з бойовиками

22 серпня Президент України Петро Порошенко заявив, що має намір у вересні представити на Генасамблеї ООН ідею про розгортання миротворчої місії на Донбасі. А вже 5 вересня президент Росії Володимир Путін сказав, що згоден на розміщення миротворців ООН, однак тільки на лінії розмежування на Донбасі для забезпечення безпеки спостерігачів місії ОБСЄ. При цьому він доручив МЗС РФ внести відповідну резолюцію на розгляд Ради Безпеки ООН і підкреслив, що це не може бути вирішено без прямого контакту з представниками бойовиків. Згодом очільник МЗС РФ Сергій Лавров уточнив: «Це не сили ООН, це саме місія зі сприяння охороні спостерігачів ОБСЄ. Вона перебуває в повній відповідності з логікою Мінських домовленостей».

Проект РФ: місія лише для захисту спостерігачів ОБСЄ

У підготовленому РФ проекті резолюції Ради Безпеки ООН, копію якого опублікувало ТАСС, Росія пропонує створити озброєну стрілецькою зброєю місію ООН для захисту спостерігачів ОБСЄ на сході України на початковий період у шість місяців після відведення військ і військової техніки від лінії зіткнення. Згідно з документом, запропонована місія ООН на Донбасі буде заснована «після повного розведення сил і засобів сторін від фактично існуючої лінії зіткнення», а її глава «доповідатиме безпосередньо Генеральному секретарю» ООН Антоніу Гутеррішу. У разі прийняття документа Генсеку ООН буде доручено «негайно почати підготовчу роботу і якомога швидше представити Раді Безпеки на розгляд та затвердження докладні рекомендації щодо чисельності й національного складу» майбутньої місії. Ці рекомендації, наголошується в тексті, повинні бути узгоджені «з урядом України і з представниками окремих районів Донецької та Луганської областей України». У проекті резолюції йдеться про «повну повагу до суверенітету, незалежності і територіальної цілісності України», а також наголошується, що врегулювати конфлікт на Донбасі «можна тільки шляхом повного виконання» комплексу заходів Мінських угод, прийнятого 12 лютого 2015 року та схваленого резолюцією Радбезу 2202.

Проект України: миротворці по всій території окупованого Донбасу

У свою чергу, 7 вересня Президент України Петро Порошенко заявив, що миротворці ООН повинні бути розміщені на всій тимчасово окупованій території, включаючи неконтрольовану ділянку кордону з РФ. А заступник глави Адміністрації Президента Костянтин Єлісєєв повідомив в ефірі одного з телеканалів, що українська делегація в штаб-квартирі ООН передала на розгляд Ради Безпеки свій проект резолюції про розміщення миротворців на Донбасі. «На жаль, на той час вона не викликала відповідної реакції партнерів, оскільки Російська Федерація зайняла негативістську позицію», – заявив він. «За дорученням Президента оновлений проект резолюції був буквально декілька днів тому переданий партнерам у Раді Безпеки», – додав заступник глави АП. Також, за його словами, дуже важливо, що Президент України Петро Порошенко поїде до Нью-Йорка з метою участі в Генеральній Асамблеї та саміті Ради Безпеки ООН.

ОБСЄ посилить співпрацю з ООН щодо Донбасу

Як повідомляє прес-служба Глави Держави, 13 вересня Президент України Петро Порошенко та новопризначений Генеральний секретар ОБСЄ Томас Гремінгер скоординували підходи щодо розміщення миротворчої місії ООН на всій території окупованого Донбасу. На брифінгу в Києві пан Гремінгер заявив, що має намір посилити взаємодію та співпрацю з ООН для того, щоб наростити потенціал ОБСЄ з урегулювання конфліктів і вирішення кризи, яка відбувається в Україні та навколо неї. «Ми простежуємо ті розмови, які йдуть з приводу миротворчої роботи. Я мав дуже цікаву дискусію й обмін поглядами з Президентом Порошенком щодо пропозицій розміщення такої місії», – сказав він. «ОБСЄ готова до консультацій і готова запропонувати свої знання та експертні навички, у нас є понад три роки досвіду діяльності в цьому районі», – додав Гремінгер.

0000081942-putin

Росіян не повинно бути  в миротворчій місії!

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін на брифінгу, який транслював телеканал «112 Україна», заявив: «Ми вважаємо, ні за яких умов, оскільки Росія як країна-агресор, якщо вона ще присутня в миротворчій місії, це взагалі зриває дах… Яким чином Росія, яка фактично окупувала територію Донбасу (і це якраз суміш класичної окупації і гібридної), може бути присутня в цій місії?» – заявив Клімкін. «У цій місії мають бути присутніми ті, кому ми довіряємо й довіряє міжнародне співтовариство. Але склад місії будемо обговорювати потім», – додав міністр. «Ми ознайомили з нашою позицією всіх друзів і партнерів. Але Росія розраховувала, що їй удасться перевести дискусію щодо свого проекту резолюції не тільки на експертний, а й на політичний рівень. Такого за визначенням не буде, оскільки всі ці російські трюки не працюватимуть», – повідомив міністр. «Ми надали наше бачення. У нас є, звичайно, свій проект резолюції… Буде зустріч з Генсеком (ООН, – ред.) у Нью-Йорку, щоб надіслати місію і, так би мовити, розставити червоні прапорці», – заявив керівник МЗС. За його словами, наступним кроком будуть консультації щодо мандата місії миротворців. Також він сказав, що чітких правил стосовно термінів розміщення миротворчих місій немає. «Ми прекрасно знаємо, що цей процес, як правило, займає від півроку і більше, і це залежить, звичайно, від політичного контексту, мандата, від учасників, тобто сказати точно, що це буде умовно шість з половиною місяців або сім з половиною, ми не можемо», – зазначив Павло Клімкін.

Спецпредставник США: миротворці не вирішать проблему

Спеціальний представник Держ­депу США у справах України Курт Волкер в ефірі телеканалу «112 Україна» припустив, що Петро Порошенко та Дональд Трамп під час зустрічі, яка запланована на 21 вересня, можуть обговорити ідею розгортання миротворчої місії ООН на Донбасі. Окрім того, у ході виступу на 14-й щорічній міжнародній конференції «Ялтинська європейська стратегія» (YES) у Києві Курт Волкер заявив: «Було дуже цікаво минулого тижня бачити, як Росія пропонує миротворчу місію, місію ООН», та зауважив, що РФ раніше не підтримувала таку ідею. Він переконаний: «Деталі того, що було запропоновано… ще більше розділять Україну, а не вирішать проблему». Водночас, на його думку, сам факт такої пропозиції важливий і має бути належно вивчений. «Що найперше повинна зробити миротворча місія? Вона повинна охороняти та забезпечувати мир, вона повинна контролювати відведення важкої техніки та артилерії», – заявив Курт Волкер. Він додав, що місія має розміщуватися на всій території Донбасу, включно вздовж українсько-російського кордону. «Ми бачимо конфлікт, який продовжується протягом трьох років. Мінські домовленості зайшли у глухий кут… Люди все ще гинуть, вогонь не припиняється… Тож ми повинні знайти певне рішення, вийти з цього глухого кута», – наголосив він. «Звісно, якщо ми будемо мати миротворчу місію, то це може створити певний час для того, щоби ми змогли здійснити певні політичні кроки в Мінському процесі», – сказав Курт Волкер. Водночас він наголосив, що вести переговори з бойовиками ОРДЛО ніхто не буде. «Ми не говоримо з «владою» Абхазії чи Південної Осетії… треба розуміти, що це не є незалежне етнічне повстання чи громадянська війна, це не так. Тому є зовнішня сила, котра використовує деяке місцеве населення як прикриття для того, щоб створити таку ситуацію», – сказав Курт Волкер. За його словами, РФ хоче, аби переговори велися безпосередньо з бойовиками на Донбасі, «оскільки це звільняє Росію від будь-якої відповідальності, і хочуть зробити так, щоб ми застрягли в переговорах з цими людьми, які насправді нічого не вирішують».

У чому підступ?

Експерти по-різному оцінюють ініціативи Кремля. Одні вважають, що Москва втомилася від санкцій і хоче якщо не примирення, то принаймні пом’якшення… Інші, навпаки, намагаються розгледіти, у чому ж тут підступ. З цього приводу наводять багато версій, наприклад, що Москва таким чином хоче ввести російських миротворців на Донбас, а також закріпити уявлення про «громадянську війну» в Україні й те, що Росія не є стороною конфлікту тощо.

Про потенційну небезпеку застерігає навіть колишній держсекретар США Джон Керрі. Під час щорічної конференції YES у Києві він заявив, що «ідея про введення миротворців ООН у зону конфлікту на Донбасі, яку підтримав президент Росії, повинна бути ретельно юридично проаналізована. «Треба переконатися, що це не якась пастка», – сказав він. А британський міністр у справах Європи та Америки сер Алан Данкан, виступаючи на тій же конференції, заявив, що «дуже важливо не піддатися на будь-що, що очевидно є обманом». За його словами, пропозиція РФ може заморозити конфлікт, і він побоюється, що таким чином Кремль може «заморозити всі ті злочини, які вони вчинили».

Руслан ФАТУЛА

 

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Новини
Ужгородська футзальна ліга: розклад протистоянь 3-го туру
11:27
До відома громадян, які планують закордонні поїздки до Румунії через пункт пропуску «Солотвино»
11:10
Мукачево планує припинити видачу дозволів на земляні роботи до весни
10:48
В Ужгороді відкрили меморіальну дошку Степану Баллі
10:29
Рятувальники провели навчання у другій з двох висотних будівель Ужгорода
10:11
На Закарпатті викрито чергову схему ухилення від мобілізації – серед підозрюваних посадовці, медики та експравоохоронці
09:38
Мукачівський музикант і композитор Мирослав Екман представив другу концертну програму «Спектри української фортепіанної музики»
09:22
Закарпатцям рекомендують скористатися відсутністю черг та заздалегідь подбати про документи
09:00
У Ясінянській громаді проведено захід до Дня Гідності та Свободи
08:45
У Мукачеві 55 сімей опікунів та піклувальників виховують 63 дитини
08:30
Всі новини